Techinside Google News
Techinside Google News

Yapay zeka kadın çalışanları tehdit ediyor

Yeni bir rapora göre yapay zeka kadın çalışanları tehdit ediyor. Raporda, kadınların işlerinin tehlikede olduğu belirtildi.
- Advertisement -

Yeni bir rapora göre yapay zeka kadın çalışanları tehdit ediyor. Raporda, kadınların işlerinin tehlikede olduğu belirtildi.

İnsan kaynakları analitiği firmasından yeni bir rapor, yapay zekanın tipik olarak kadınlar tarafından yürütülmekte olan çok sayıda işi değiştirmekle tehdit ettiğini ortaya koydu.

Revelio Labs’taki araştırmacılara göre bulguları, kadınları idari asistanlar ve sekreterler gibi yapay zekanın yerini alması için olgunlaşmış rollere iten sosyal önyargıları yansıtıyor. Revelio, bir Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu çalışmasına dayanarak yapay zekanın yerini alması muhtemel yaklaşık iki düzine işi belirleyerek bulgularına ulaştı. Daha sonra bu işlerde cinsiyet dağılımını belirledi.

Raporda, kadınların bu işlerin çoğunu elinde tuttuğu belirtildi. Bunlar arasında fatura ve hesap tahsildarları, maaş bordrosu memurları ve yönetici sekreterleri bulunuyor. Raporda: “Beyaz olmayan insanlar kadar kadınlar da iş görevlere gelince doğası gereği tekrar eden mesleklere atanma eğiliminde. Bu, tamamen otomatik olan herhangi bir işten orantısız bir şekilde etkilenecekleri anlamına geliyor” ifadelerine yer verildi.

Döngüde ihtiyaç duyulan kişiler

Cato Enstitüsü’nde politika analisti olan Will Duffield , bilgisayar içeren ezberci işlerde erkeklerden çok kadınların olması durumunda yapay zekanın yerinden edilmesinden daha fazla etkileneceklerini açıkladı. Ancak, Revelio raporunda listelenen tüm işlerin yalnızca tekrar eden beceriler gerektirdiğinden şüpheli.

Büyük Kesintilerle Karşı Karşıya

Revelio’nun yapay zekanın kadınların işleri üzerindeki etkisine ilişkin uyarısı, Uluslararası Para Fonu’nun 2018’de yayınladığı benzer bir uyarıyı yansıtıyor. O zamanlar IMF, kadınların sahip olduğu işlerin yüzde 11’inin yapay zeka ve diğer dijital teknolojiler nedeniyle ortadan kalkma riski olduğunu belirtmişti.

Örneğin, finansal hizmetlerde, Boston Consulting Group tarafından hazırlanan bir rapora göre, kadınlar işgücünün neredeyse yüzde 0’sini temsil ediyor. Ancak üst düzey yönetim pozisyonlarının yalnızca yüzde 25’ini elinde tutuyorlar. Raporda, üst düzey yönetim pozisyonlarının genellikle otomasyonun neden olduğu şoklardan izole edildiği belirtildi.

Sektörde çalışan kadınların, yüzde 85’i kadın olan banka veznedarlığı gibi tasfiye edilme riski yüksek olan büro ve idari işlerde ağırlıklı olarak devam etti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir