Yapay zeka kalabalıktaki saldırganı tespit etti

0

Otonom hava araçları

Yapay zekanın yaşanan olaylarda kendi başına yargıya vararak karar alabilmesi mümkün mü?

Örneğin robot bir polis bir kalabalığın içinde kavga çıkaran saldırganları tanıyıp, kimin saldırgan kimin mağdur olduğunu tespit edip doğru tutuklamaları yapabilir mi?

Yapay zeka karar verebilir mi?

Veya Google’ın Pentagon’la yürüttüğü ve şu günlerde ABD’yi karıştıran silahlı yapay zeka programında olduğu gibi, silahlı bir drone yerdeki saldırgan/düşman askerleri sivillerden ayırıp doğru hedefleri vurabilir mi?

Bu sorulara cevap verecek bir çalışma yapan yapay zeka uzmanları, kalabalık içinde kavga çıkaran saldırganları tespit etmek üzere yapay zekalı bir drone’u havalandırdılar ve yapılan çalışma %88 başarıyla sonuç verdi.

Araştırmaya göre, geliştirilen yapay zeka, kalabalığın çok yoğun olmadığı anlarda, saldırıyı başlatan kişiyi %94 olasılıkla doğu tespit ediyor. 10 kişiden fazla insanın bulunduğu ortamda ise bu başarı oranı %88’e düşüyor. 

Bilim insanlarının geliştirdiği yeni yapay zeka rutini, özellikle toplumsal olaylarda, kalabalık içine karışıp hiçbir ceza almayacağını, yakalanamayacağını bilerek kasten şiddet uygulayan ve saldırı düzenleyen kişileri havadan kolayca tespit etmek için kullanılacak. Böylece toplumsal olayların, protesto gösterilerinin çok daha barışçıl ve güven içinde geçmesi mümkün olacak.

Yapılan deneyin görüntülerini aşağıda izleyebilirsiniz:

 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>