Yapay zeka kanseri teşhis edebiliyor

0

Yapay zeka sistemleri sağlık araştırmalarında doğru ve hızlı teşhis için kullanılabilir. Japonya’da geliştirilen yapay zekaya sahip bir sistem, bağırsak kanserini yüzde 94 doğrulukla 1 saniyeden kısa sürede tespit edebiliyor.

Yapay zeka ile kanser teşhisi

Yakın zamanda yürütülen çalışmalarda, yapay zekalı sistemle büyütülmüş endoskopik görüntüler kullanılarak kansere dönüşebilen beyin tümörü olan kolorektal adenomlar tespit edilebildi. 250 hastada 300’den fazla kolorektal adenomu analiz edebilen sistem, bunu yüzde 94 doğrulukla 1 saniyeden kısa sürede yapmayı başardı.

Sistem henüz düzenleyici onay almadı. Ancak Yokohama’daki Showa Üniversitesi’nden çalışma lideri Dr Yuichi Mori, birçok hastayı gereksiz ameliyattan kurtarabileceğine inanıyor. Araştırmacılar, elde ettikleri sonuçların klinik araştırmalar için uygun olduğunu belirtiyor.

Sistemin özellikle doktor sıkıntısının yaşandığı yoksul ülkelerde faydalı olacağına inanılıyor. Bu bölgelerde sadece bir görüntü ve bilgisayar sistemi ile hızlı ve doğru bir şekilde hastalık teşhisi yapılabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>