Yapay zeka kırılma noktasında

Yapay zeka kırılma noktası
Yapay zeka kırılma noktası

IBM CEO’su Arvind Krishna, Boston’daki yıllık IBM Think konferansı öncesinde verdiği demeçte, küresel pazarın büyük üretkenlik kazanımlarının kilidini açacak kritik bir yapay zeka dönüşüm noktasına ulaşma eşiğinde olduğunu söyledi.

Bu iddiayı destekleyen IBM, 7.502 üst düzey iş karar vericisini araştıran Küresel Yapay Zeka Benimseme Endeksi 2022’yi yayınladı. Şu anda şirketlerin yüzde 35’inin işlerinde yapay zeka kullandığını, yani 2021’den dört puana kadar çıktığını gösteriyor. Ek olarak, yüzde 30’u kuruluşlarındaki çalışanların yeni yapay zeka ve otomasyon yazılımı ve araçlarıyla şimdiden zamandan tasarruf ettiğini söylüyor.  Krishna, “Yüzde 50 civarında bir kırılma noktasına ulaşana kadar bu sayıların istikrarlı bir şekilde artacağına inandığını söyledi. Sonra çok hızlı bir şekilde yüzde 90’a iniyor. Bu, bu kırılma noktasından hemen önce olduğumuz anlamına geliyor ve tüm bunların kilidini açan şey bu; üretkenlik” diyor.

Krishna, bir PWC raporuna atıfta bulunarak, yapay zekanın benimsenme seviyesinin 2030 yılına kadar ekonomiye yaklaşık 16 trilyon dolar ekleyebileceğini söyledi.

Krishna, müşterilere, iş ortaklarına ve yatırımcılara, IBM’in yapay zekayı geliştirmedeki rolüyle ilgili soruları gündeme getiren yıllarca süren yanlış adımlardan sonra bile, IBM’in gelişen yapay zeka pazarında nasıl alakalı kalacağını göstermeyi amaçlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz