Techinside Google News
Techinside Google News

Yapay zeka kıyafet geliştiriyor

Yapay zeka kıyafet geliştirmede önemli bir başarı elde etti. Giysinin tek bir görüntüsü yapay zekaya verildiğinde yüzde 95,7 doğrulukta yeniden yapabiliyor.

Yapay zeka hakkındaki heyecan yayılmaya devam ediyor ve yapay zekanın hayatımızı kolaylaştırabileceği ve hatta daha üretken hale getirebileceği yeni yollar görüyoruz. Yapılan son deney, yapay zekanın yalnızca söz konusu giysinin tek bir görüntüsüne bakarak giysileri yeniden yaratabildiğini gösteriyor.

Bu ilgi çekici bir deney ve araştırmacıların söylediğine göre, kendisine gösterilen kıyafetleri yeniden yaratmada yüzde 95,7’lik bir başarı oranı gösterildi. Deney, Sewformer olarak bilinen iki aşamalı bir yapay zeka sistemini içeriyor. Araştırmacılar cihazı 1 milyon giysi görüntüsü üzerinde eğitti. Tüm bu eğitimler de işe yaramış gibi görünüyor. Çünkü sistem bir görüntüye tek bir bakış atabiliyor ve ardından çeşitli parçaların nerede bir araya geldiğini ve onu yeniden oluşturmak için hangi desenleri kullanması gerektiğini anlamak için esas olarak giysinin yapısını bozabiliyor. Bu, yapay zeka tarafından üretilen kıyafetleri, kendisinden önceki tüm deneylerden daha gerçekçi hale getirebilecek.

- Advertisement -

Yapay zeka kıyafet tasarımını ele geçirebilir mi?

Araştırmacılar, elbette, bu tür bir sistemin göreceği en önemli kullanımlardan birinin sanal gerçeklik veya metaevren aracılığıyla olacağını söylüyor. Bu, geliştiricilerin teknolojiyi giysilerin dijital versiyonlarını yeniden oluşturmak ve ardından dijital dünyaya yerleştirmek için kullanmalarına olanak tanıyacak. Bu, kullanıcıların meta veri ortamında gerçek dünyadaki kıyafetleri yeniden yaratmasına olanak tanıyacak ve geliştiricilerin ve giyim yaratıcılarının dijital dünyadaki ürünleri için ücret almalarına olanak tanıyacak. Elbette, yapay zeka yapımı giysiler için, bir şey giyen birinin fotoğrafını çekmek, sonra onu yeniden yaratmak ve yeni tasarımlar yapmak için onu geliştirmek gibi başka olasılıklar da var.

Araştırmacıların bu deneyi buradan itibaren tam olarak nereye götürmeyi planladıkları ya da Sewformer sisteminin hazır giyim endüstrisinde herhangi bir şekilde yaygın bir şekilde benimsenip benimsenmeyeceği belli değil. Yine de, uygun eğitim ve araçlar verildiğinde yapay zekanın neler yapabileceğini görmek gerçekten harika.

orunu çözmek için ilk önce, model eğitimi ve niceliksel değerlendirme için yaklaşık 1 milyon görüntüden ve gerçek dikiş desenlerinden oluşan SewFactory adlı çok yönlü bir veri kümesini sentezleniyor. SewFactory çok çeşitli insan pozlarını, vücut şekillerini ve dikiş desenlerini kapsar ve önerilen insan dokusu sentezi ağı sayesinde gerçekçi görünümlere sahip. . Ardından, dikiş deseni tahmin performansını önemli ölçüde artıran, Sewformer adı verilen iki seviyeli bir Transformer ağı uygulanıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir