Yapay zeka koronavirüs enfeksiyonlarını tespit edecek

0

Yapay zeka koronavirüs

Kanada merkezli bir şirketin yaptığı çalışmayla, yapay zeka koronavirüs enfeksiyonlarını tespit edecek. Özellikle sağlık personeli az olan hastanelerde bu yapay zeka kullanılabilecek.

Yapay zeka koronavirüs ile mücadelede kullanılacak

Tüm dünyada artan koronavirüs vakaları, birçok ülkede sağlık sisteminin çökmesine neden oldu. Özellikle yeterli sağlık personelinin bulunmaması, teşhisleri de geç yapılmasına ve salgın tehlikesinin büyümesine neden oluyor.

Kanada merkezli bir yapay zeka şirketi olan DarwinAI, bu konuda oldukça yenilikçi bir girişime imza attı. DarwinAI, koronavirüs enfeksiyonlarının tespit edilebilmesi için yeni biryapay zeka geliştirdi. Yaklaşık 5 bin röntgen ile eğitilen bu yapay zeka, hastanın koronavirüs enfeksiyonu olup olmadığını tespit edebiliyor. Bu sayede sağlık personellerinin bu konudaki iş yükünü önemli derecede azaltabilecek potansiyele sahip.

DarwinAI CEO’su Sheldon Fernandez yaptığı açıklamada, şu anda sistemin gayet iyi bir seviyede olduğunu ancak geliştirme çalışmalarına devam edeceklerini söylüyor. Özellikle de sağlık çalışanlarının sistemi kullanmalarını kolaylaştırmak daha hızlı ve daha doğru sonuçlar elde etmek için geliştirme çalışmalarının süreceğini belirtti. Şu an için sistemin ne zaman yaygın bir şekilde kullanılacağı bilinmiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>