Yapay zeka marketlerde israfı önleyebilir

0

Yapay zeka market

Wasteless isimli girişimin geliştirdiği yapay zeka marketlerde israfı azaltabilir. Sistemin israfı yüzde 40 oranında azaltabildiği belirtiliyor.

Yapay zeka marketlerde gıda israfını azaltacak

Yalnızca ABD’de, Tarım Bakanlığı, gıdanın yüzde 30 ila 40’ının çöpe gittiğini tahmin ediyor. Bunu dünya genelinde düşündüğümüzde, çok büyük bir israf ortaya çıkıyor.

Sera gazı emisyonlarının önde gelen nedenlerinden biri olan gıda atığı, hem çevresel hem de ekonomik bir sorun halini alıyor. Wasteless adlı bir girişim, makine öğreniminin sorunun çözülmesinde rol oynayabileceğini düşünüyor.

Şirket, mağaza raflarında fazla zaman geçirdikçe çabuk bozulan gıda maddelerinin fiyatını otomatik olarak düşürmek için yapay zeka destekli bir sistem geliştirdi. Bu sistemde ürün, mağaza rafında fazla zaman geçirdikçe daha düşük fiyata satılıyor. Fiyat etiketlerine yansıyan bu durum, gıdaların çöpe gitmesini engelleyebilir.

Wasteless, 2016 yılından bu yana sistem üzerinde çalıştıktan sonra, dünya genelinde 24 ülkede 678 toptan market işleten Metro ile yazılımını test ediyor. İkili, teknolojiyi diğer pazarlara dağıtmadan önce ilk olarak Metro’nun Polonya’daki Makro mağazalarına sunmayı planlıyor.

Wasteless, sisteminin marketlerdeki gıda israfını en az yüzde 40 azalttığını iddia ediyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde şirket, teknolojisindeki iyileştirmelerle bu sayıyı yüzde 80’e çıkarabileceğine inanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>