Yapay zeka meme kanserini tespit edecek

0

Yapay zeka meme kanseri

Google tarafından geliştirilen yapay zeka meme kanserini tespit etmek için özelleştirildi. Bu yapay zekayla hastaların verileri daha sağlıklı şekilde incelenebilecek.

Yapay zeka meme kanserini tespit edebilir mi?

Günümüzde her 8 kadından 1’inde görülen meme kanseri, çağımızın en önemli hastalıkları arasında yer alıyor. meme kanserinde özellikle teşhislerde geç kalınması, bu hastalığın tedavisindeki en büyük engeller arasında bulunuyor.

Google, meme kanserinin erken ve doğru teşhisi için yeni bir yapay zeka geliştiriyor. Google’ın bünyesinde yer alan DeepMind tarafından geliştirilen bu yapay zeka, çeşitli sağlık kuruluşlarıyla ortak çalışacak.

İngiltere’den 76 bin, ABD’den ise 15 bin kişiden alınan veriler, yapay zeka ile incelenerek radyologların koyduğu teşhislerle karşılaştırdı. Yapılan karşılaştırma sonrasında, teşhis için çok tutarlı sonuçlara yer ulaşıldı. Bu yapay zekada iyileştirmelerin yapılmasıyla teşhislerin daha hızlı ve daha doğru hale gelebileceği belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>