Yapay zeka nanobotlar, süper insanlara yükseltebilir

0

IBM Hursley İnovasyon Merkezi’ndeki kıdemli bir mucit, vücudun hücrelerini, kemiklerini ve kaslarını onarmak ve geliştirmek için yapay zekalı nanobotların yirmi yıl içinde insanlara implante edilebileceğini ön görüyor.

Araştırmacılar, yıllardır insan sağlığını iyileştirmede bu küçük robotların potansiyelleri üzerine çalışmalar yürütüyor. 30 Ağustos’ta Nature dergisinde yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar kanserden etkilenen bölgelere implante edilen nanobotların sadece bir dakika içinde kanserli hücreleri öldürebileceklerini keşfedilmişti.

Rice Üniversitesi Kimya Bölümü’nden araştırmacı Víctor García-López’e nanobotlar hakkında; “Moleküler ölçekli hareket, özellikle nanomekanik eylemi kullanarak hücresel iki katmanlı tabakalar vasıtasıyla delinebileceğini gösteriyoruz” dedi. Dolayısıyla bu nano ölçekteki robotlar, birkaç yıl içinde kanser gibi günümüzün zorlu hastalıkların önüne geçilmesini sağlayabilir.

Ayrıca nanobotların yumuşak yapıda üretilmeye başlanması ve hatta bazı nanomakinelerin vücutta çözünebilir hale gelmesi tıp ve robot endüstrisinin işbirliği için gelecek vaat ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>