Yapay zeka sanat eseri yapıyor

0

yapay zeka sanat

AICAN isimli bir yapay zeka sanat eseri yapabiliyor. AICAN’in sanat eserlerini, gerçek sanatçıların eserlerinden ayırt etmenin çok zor olduğu belirtiliyor.

Yapay zeka sanat alanında başarılı olabilir mi?

Rutgers Üniversitesi araştırmacıları, AICAN isimli bir yapay zeka sistemi geliştirdi. AICAN, yaratıcı çatışma ağı adında bir algoritma kullanarak sanat eserleri yapabiliyor. Psikolog Colin Martindale’in teorisini kullanan yaptığı resimleri, gerçek sanatçıların yaptığı resimlerden ayırmak çok zor. Bu eserlere çok fazla talep alındığını da söyleyebiliriz. Hatta AICAN tarafından yapılan bir resim, 16 bin dolara satılmıştı.

İş süreçlerini otomatikleştiren yapay zeka sistemlerinin, sanat alanında kullanılması birçok tartışmayı da beraberinde getiriyor. Sanat eserlerinin bir duyguya sahip olması gerektiği görüşündekiler, yapay zekanın sanat eseri yapamayacağını savunuyor.

Ancak otonom sistemlerin yaptığı sanat eserlerine yönelik sanat galerileri de gösterime giriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>