Yapay zeka şarkı yazdı

0

yapay zeka şarkı

Over the Bridge isimli bir girişimin çalışmasıyla yapay zeka şarkı yazdı. Drowned in the Sun şarkısı, hayatını kaybeden bir sanatçı için yazıldı.

Yapay zeka şarkı yazdı: Drowned in the Sun

Artık yapay zeka algoritmaları yeni besteler ve eserler yapabilir hale geldi. elindeki veriyi kullanarak algoritmalar, öğrenme sürecinin ardından yeni eserler ortaya çıkarabiliyor.

Over the Bridge girişimi, bu konuda oldukça ilginç bir çalışmaya imza attı. Google’ın Magenta isimli yapay zeka algoritmasını kullanan girişim, hayatını kaybeden sanatçılara yönelik çalışma yaptı. Bu çalışmada Nirvana’nın hayatını kaybeden solisti Kurt Cobain’in yaşasaydı nasıl bir şarkı yapacağı ele alındı. Yapay zeka 30 farklı Nirvana şarkısı dinleyen yapay zeka, Drowned in the Sun isimli yeni bir şarkı yazdı.

Tıpkı eski bir Nirvana şarkısı hissi uyandıran Drowned in the Sun, yapay zekanın sanatta ne seviyeye geldiğini gözler önüne seriyor. Girişim, özellikle de psikolojik yıpranma nedeniyle hayatını kaybeden sanatçıların yaşasalardı nasıl eserler ortaya koyabileceklerine odaklanıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>