Techinside Google News
Techinside Google News

Yapay zeka ve insan it dalaşında karşı karşıya geldi!

Yapay zeka uçuş it dalaşı ile önemli bir mücadele verdi. Bu uçuşta yapay zeka ile insan pilot karşı karşıya geldi.

Yapay zeka ile bir insan pilot arasındaki ilk uçuş hava it dalaşı simülasyonunun ayrıntıları kamuoyuna açıklandı. Geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri (USAF) tarafından idare edilen değiştirilmiş bir F-16 (X-62A olarak anılır), ölüme meydan okuyan bir zeka savaşında bir insan pilotla karşı karşıya geldi.

Yapay zeka uçuş it dalaşı başarılı oldu

X-62’nin (önceden NF-16D olarak adlandırılıyordu) kokpitte “arızalara karşı korumalı” bir insan pilotu vardı. Ancak bunun dışında tatbikat tamamen yapay zeka kontrollüydü. Test aynı zamanda bu tarih yazma anında yıllar süren gelişimin de zirvesine ulaştı.

- Advertisement -

Bu gelişmenin, ABD Hava Kuvvetlerinin İşbirliğine Dayalı Savaş Uçağı (CCA) girişimi gibi insansız hava araçlarının (İHA) geleceğinde devrim yaratabileceği iddia edildi. İt dalaşının görüntüleri, Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı’nın (DARPA) Air Combat Evolution (ACE) programıyla ilgili bir videoda yayınlandı.

ACE programı, ABD Hava Kuvvetleri Test Pilotu Okulu (USAF TPS) ve Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı’nın (AFRL) başarısında önemli rol oynamasıyla 2023’te kayda değer bir ilerleme kaydediyor. ACE, 2021’de Heron Systems’i satın alan Shield AI dahil olmak üzere çeşitli endüstri ve akademik ortakları içeriyor. DARPA’nın 2020’de tamamen dijital ortamda gerçekleşen AlphaDogfight Denemelerini kazanan bir AI “pilotunu” geliştirenler de bunlar. Ancak yapay zeka pilotlarının uçuş normlarına uymak zorunda olmaması nedeniyle, bu “zaferler” bir bakıma “yapay”dı. Bu normlar, uçağın güvenliğinin ve pilotun refahının sağlanmasını içeriyor. En son it dalaşının farklılaştığı nokta burası, onu daha gerçekçi kılıyor.

ACE program yöneticisi Hava Kuvvetleri Yarbay Ryan Hefron yeni yayınlanan videoda (aşağıda görebilirsiniz) “2023, ACE’nin makine öğrenimini havada gerçeğe dönüştürdüğü yıldı” diyor. Yeni it dalaşı aynı zamanda DARPA ve USAF’ın yapay zeka destekli uçakları insan mürettebatı için daha “güvenilir” hale getirme misyonunun bir parçasıydı. Değişken Stabiliteli Uçuş Simülatörü Test Uçağı (VISTA) olarak da bilinen X-62A, büyük ölçüde modifiye edilmiş iki koltuklu bir F-16D’dir. Uçuş sistemleri neredeyse diğer tüm uçaklarınkileri kopyalayacak şekilde ayarlanabiliyor ve bu da onu gerçek dünya platformu gerektiren çok çeşitli test amaçları için olağanüstü bir alternatif haline getiriyor.

Bu özellik aynı zamanda VISTA’yı ACE gibi çalışmaları desteklemek için mükemmel bir platform haline getirmektedir. X-‘in baş uçuş kontrol mühendisi Que Harris, “Dolayısıyla, yapay zeka ajanlarının, VISTA’nın simüle edilmiş modeline komutlar gönderiyormuş gibi VISTA’ya komutlar göndermesine olanak tanıyan, uçuş kontrollerinde VISTA içinde entegre bir alana sahibiz” dedi. Görüntülerde Lockheed Martin’deki 62A durumu açıklıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir