Yapay zeka Vikipedi için içerik yazabilir

0

Yapay zeka Vikipedi

MIT tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yapay zeka Vikipedi için içerik yazabilir. Yapay zekanın, eskimiş olan Vikipedi içeriklerindeki bilgileri güncelleyebileceği belirtiliyor.

Yapay zeka Vikipedi için içerik üretebilir

Dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi olan Vikipedi, günümüzde kullanıcıların en çok tercih ettiği içerik platformu. Vikipedi’de bulunan eski içerikler ise kullanıcılar tarafından güncellenmeye çalışılıyor.

Ancak insanlar tarafından yapılan bu güncelleme çalışmaları, zaman zaman yanlış bilgi verilmesine neden olabiliyor. MIT araştırmacıları, bu yanlışlığı gidermek için yapay zekadan yararlanılabileceğini belirtiliyor. Yapay zeka ile eski içeriklerdeki yanlış bilgilerin tespit edilip, güncellenebileceği belirtiliyor.

Yapay zekanın yeni içerik ile eski içerik arasında kıyaslama yapabileceği ve bu analiz sonrasında içeriklerde gerekli düzeltmeleri yapabileceği söyleniyor.

Geliştirme çalışmaları devam eden yazılım, şimdiki haliyle kullanıcılardan 5 üzerinden 4 puan almış durumda. Ayrıca yazılımın gramer konusundaki aldığı puan ise 5 üzerinden 3,8 olarak dikkat çekiyor. Yapay zekanın, geliştirme çalışmaları sonrasında kullanıma sunulmasıyla içerik güncelleme çalışmalarının artık daha kolay ve daha güvenilir olabileceği belirtiliyor.

Ayrıca bu yapay zeka, sahte ve yanlış içerikleri tespit etmede de kullanılabilir.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>