Techinside Google News
Techinside Google News

Yapay zeka yarışında Avrupalı startuplar geri kaldı

2022 yılında Avrupa merkezli yapay zeka startup'ları 15 milyar dolarlık fon toplarken, ABD 33 milyar dolarla bu tutarı ikiye katladı.
- Advertisement -

2022 yılında Avrupa merkezli yapay zeka startup’ları 15 milyar dolarlık fon toplarken, ABD 33 milyar dolarla bu tutarı ikiye katladı.

Birçoğu yapay zekayı görüp hemen “esrarengiz üretken sanat” düşünürken, yazılımın bunun çok ötesinde kullanımları var. Healthtech girişimleri, tıbbi bakımı düzene sokmak, otomatikleştirmek ve nihayetinde iyileştirmek için teknolojiye bakıyor, siber güvenlik ekipleri dijital korumayı desteklemek için istihbarata güveniyor ve techbio şirketleri için bu, yeni ve hayat değiştiren ilaç keşfi potansiyelini artırabilir.

2015-23 yılları arasında dünya çapında 10.000’den fazla girişimin topladığı fonları inceleyen yapay zeka içerik yazma aracı yazarbuddy.ai tarafından yapılan analize göre, makine öğrenimini kullanan önde gelen on şirketten sekizi ABD’de bulunuyor. Hem 2021 hem de 2022’de yapay zeka girişimlerine sağlanan fonların çoğu ABD merkezli şirketlere tahsis edildi. Dealroom’a göre, ABD de 2023’e şimdiye kadar önde başladı ve halihazırda toplanan 13 milyar dolarla Avrupa ve Çin’in toplam 1.1 milyar dolarını gölgede bıraktı.

Küresel yapay zeka ekosisteminin 2022 analizi olan State of AI raporuna göre, yapay zeka unicorn üretimi söz konusu olduğunda, 292 şirketin 1 milyar dolarlık değerleme eşiğini geçmesiyle ABD yine başı çekiyor. Birleşik Krallık 24 ile üçüncü sırada yer alıyor ve listedeki diğer iki Avrupa ülkesiyle (Almanya ve İsviçre) birleştiğinde, toplamda yalnızca 46 unicorn var.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir