Yapay zeka yaşam döngüsünde veri kaynağı kritik

0

Yapay zeka yaşam döngüsü

Appen’in Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Durumu raporu, güvenli ve etik çözümlerin aranmasıyla ilgili bazı ilginç bulgulara sahip.

Appen CEO’su Mark Brayan: “Bu yılki Yapay Zekanın Durumu raporu, katılımcıların yüzde 93’ünün sorumlu yapay zekanın tüm yapay zeka projelerinin temeli olduğuna inandığını ortaya koyuyor. Sorun şu ki, birçoğu zayıf veri kümeleriyle harika bir yapay zeka oluşturmaya çalışmanın zorluklarıyla karşı karşıya ve bu, hedeflerine ulaşmak için önemli bir engel oluşturuyor” dedi.

Ankete katılanların yüzde 51’i, veri doğruluğunun yapay zeka kullanım durumları için kritik olduğu konusunda hemfikir. Bununla birlikte, teknoloji uzmanlarının yüzde 42’si, yapay zeka yaşam döngüsünün veri kaynağı aşamasını çok zorlayıcı olarak bildiriyor. Appen Ürün Müdürü Sujatha Sagiraju, “Yapay zeka çabalarının çoğu, yapay zeka yaşam döngüsü için verileri yönetmek için harcanıyor. Bu yapay zekalı yollarının tek başına üstesinden gelmek için inanılmaz bir girişim olduğu anlamına geliyor ” dedi.

Kuruluşlar, modellerinin düzenli olarak yeniden eğitilmesi gerektiğini bildiriyor. Ankete katılanların yüzde 90’ı modelleri üç ayda bir yeniden eğitmek zorunda olduklarını söylüyor. Son olarak, iş liderleri, kuruluşlarının sektörlerindeki diğerlerine kıyasla yapay zekayı benimseme konusunda nerede olduğundan emin değiller. Yüzde 49’u rakiplerinin önünde olduklarına inanırken, yüzde 49’u rakiplerle eşit olduklarını söylüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>