Techinside Google News
Techinside Google News

Yapay zeka yatırımları konusunda uyarı

Bank of America yapay zeka yatırımları için uyardı. Bu yatırımların, bebek balonu gibi hızlı yükselen ancak erken aşama olduğunu belirtti.
- Advertisement -

Bank of America, yapay zeka yatırımları konusunda uyarı yaptı. Bu yatırımların, bebek balonu gibi hızlı yükselen ancak erken aşama olduğunu belirtti.

Bank of America stratejisti Michael Hartnett’in potansiyel aşırı alım koşullarına ilişkin uyarılarına rağmen, teknoloji hisselerine yapılan rekor yatırımlar yapay zekadaki “bebek balonu” kavramını destekledi.

Yatırımcılar yapay zeka dalgasını kullanıyor ve teknoloji hisseleri bunun faydalarını görüyor. Bank of America Corp.’a göre, Mayıs ayında yapay zekadaki bir “bebek balonu” sıcak piyasa temasıydı.

Rekor Teknoloji Yatırımları

31 Mayıs’a kadar sadece bir hafta içinde teknoloji fonları çekilen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 8.5 milyar dolara ulaştı. EPFR Global’den alınan veriler, finansal manzarada “tekelci teknolojinin” rolüne işaret ediyor. Stratejist Michael Hartnett’e göre, fiyatlandırma gücünün ve daha küçük tedarikçiler üzerindeki baskının kuralları koyduğu bir dünyadayız.

Buradaki başarı da somut diyebiliriz. Nasdaq 100 Endeksi, Russell 2000 küçük çaplı endekse kıyasla şu anda rekor seviyede. Sonuç olarak Hartnett, aykırı bir ticari üretim olabileceğine inanıyor.

Yatırım sadece teknoloji hisselerine yapılmıyor. Küresel hisse senedi fonları da 14.8 milyar dolarlık önemli bir giriş yaşadı. Tahvil fonları da 1.1 milyar doları alarak önemli bir kazanç gördü.

Aslında bu durum şaşırtıcı değil. Federal Rezerv’in faiz artırımlarını durduracağı ve sektörün gelecekteki herhangi bir durgunluktan nispeten etkilenmeyeceğine dair bahisler sayesinde bu yıl yüzde 32 büyüdü.

Yapay zeka ile ilgili hisse senetleri, Nvidia Corp.’un piyasa kapitalizasyonunu kısa süreliğine 1 trilyon dolara çıkarmaya iterek özel bir ilgi gördü.

Bebek balonu kavramı

Yatırımlar bağlamında “bebek balonu”, hızla büyüyen belirli bir endüstri veya teknoloji anlamına geliyor. Bu durumda, yapay zeka etrafında toplanan yatırım faaliyetleri de “bebek balonu” ifadesini karşılıyor. Çünkü yatırım akışı sektörün algılanan değerini bir balon gibi şişirebilse de henüz erken aşamalarında veya “bebek” aşamasında. Bu terim genellikle uyarıcı bir ton anlamına geliyor. Çünkü teknoloji veya endüstri abartıya kadar yaşamazsa veya yatırım hızı sürdürülemezse, başlangıç aşamasında bile balonlar patlayarak yatırımcılar için potansiyel mali kayba yol açabilir.

Nasdaq 100 vadelilerindeki uzun pozisyonlar da üç yılın zirvesine ulaştı ve bu da piyasada düşüş riskini artırdı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir