Yapay zekalı denizaltı için tarih verildi!

0

Yapay zekalı denizaltı

Yapay zekalı denizaltı için Çin hükümeti tarafından tarih verildi. Otonom deniz altı, su altı çalışmalarında büyük kolaylık sağlayacak.

2020’de yapay zekalı denizaltı test edilecek

Otonom otomobiller, kamyonlar ve gemiler derken sıra denizlatılarına geldi. Çin’de geliştirilen otonom denizaltı, hiçbir mürettabat olmadan kendisine verilen görevi yerine getirebilecek. Geliştirme çalışması devam eden denizaltının, 2020 yılında testlerine başlanacağı duyuruldu.

Hibrit tahrik sistemine sahip olan denizaltı, hem dizel yakıt ile hem de elektrik bataryaları ile çalışma kapasitesine sahip. Mürettebata sahip olmaması nedeniyle bu denizaltılar, askerleri tehlikeye attığı için yapılmayan görevleri de yerine getirebilecek.

Denizaltıların mayın döşeme veya kamikaze gibi intihar saldırılarında kullanılabilmesi hedefleniyor. Ancak son yıllarda yaşanan yapay zeka ve etik tartışmaları, yapay zekaların savaş teknolojilerinde kullanılmamasını hedef alıyor. Bu nedenle, denizaltı projesinin diğer ülkelerden nasıl bir tepki alacağı şimdiden merak ediliyor.

Son yıllarda askeri teknolojilere çok daha fazla önem veren Çin, bu alandaki bütçesini 132 milyar dolardan, 175 milyar dolara çıkaracak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>