Techinside Google News
Techinside Google News

Yapay zekalı drift arabası tanıtıldı!

Çin dünyanın ilk yapay zekalı drift arabası ile sahneye çıktı. Aracın tanıtımı Büyük bir ilgi toplamayı başardı.

Çin, dünyanın ilk yapay zeka destekli sürücüsüz drift arabasını tanıtıyor. Geely, karda ve buzda tamamen insansız otonom sürüş ve otonom drift gerçekleştiren bir test aracını sergiledi. Çinli elektrikli araç üreticisi Geely Auto, yapay zeka (AI) destekli en yeni sürücüsüz aracının buz ve kar üzerinde sürüklendiği bir video yayınladı. Weibo’da yayınlanan Geely, bunu “dünyanın ilk sürücüsüz drift teknolojisi” olarak adlandırdı.

Videoda Geely, şirketin profesyonel bir yarış arabası sürücüsünün performansıyla karşılaştırılabileceğini iddia ettiği, tamamen insansız otonom sürüş ve karda ve buzda otonom sürüklenme gerçekleştiren bir test aracını sergiledi. Sürücüsüz drift, Geely’nin yapay zeka dijital şasi teknolojisinin önemli bir yönü olup, Geely’nin yapay zeka büyük modelleri, dijital şasi ve akıllı sürüşteki alanlar arası füzyon yeteneklerini sergiliyor.

- Advertisement -

Yapay zekalı drift özellikleri

Geely Auto, Zhejiang Geely Holding Group Co., Ltd.’ye bağlı büyük bir otomobil üreticisi markası. Şirket, kendi elektrikli araç serisini üretmenin yanı sıra ZEEKR, Volvo, Lotus ve Polestar gibi diğer tanınmış markaların da hisselerine sahip. CnEVPost’un haberine göre Geely, yeni şasinin agresif sürüş tekniklerini gerçekleştirmesini sağlayan ileri teknolojiye sahip olduğunu belirtti. Bu, hem yazılım hem de donanım yetenekleriyle entegre bir algılama büyük model algoritmasını içeriyor. Bunlar, aracın durumunu gerçek zamanlı olarak algılayıp tahmin edebilen eksiksiz bir sistem oluşturmak için birlikte çalışarak aracı profesyonel bir sürücüyle karşılaştırılabilir hale getiriyor. Ek olarak otomobilin kablolu yönlendirme sistemi, milisaniyeler içinde yapılan ayarlamalarla drift yönü üzerinde hassas kontrol sağlıyor.

Electrek’in bildirdiği gibi, bu yeni otomobil modeli otonom drift yapma kapasitesine sahipken aynı zamanda yolculara gelişmiş güvenlik özellikleri ve sürücü desteği de sağlıyor. Yolcular drift yapmayı tercih etmeseler bile araç yine de onların kolaylıkla yön bulmasına yardımcı oluyor ve onları güvende tutuyor.

Şirket, en son elektrikli araç modelinde güçlü aktif kaçınma ve aktif frenleme dahil olmak üzere birçok yeni tüketici dostu özellik tanıttı. Ek olarak, tekerlek tarafındaki motorların iyileştirilmiş tork vektörleme kontrolü, gerçek zamanlı güç dağıtımı sağlayarak drift de dahil olmak üzere daha hassas araç kullanımına olanak tanıyor. Geely, yengeç yürüyüşü ve tank dönüşü gibi temel yeteneklerin bu teknolojiyle kolaylıkla elde edilebileceğini söyledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir