Yapay zekalı protezler üretilecek

0

Yapay zekalı protezler

Hindistan’da engelliler için yapay zekalı protezler üretilecek. Bu protezler ile vatandaşların yaşam konforunun artması hedefleniyor.

Yapay zekalı protezler ile daha iyi hayat kalitesi

Dünyanın en büyük ikinci nüfusuna sahip olan Hindistan 1,3 milyar nüfusa sahip. Hindistan’da bu nüfusun 3’te 2’si halen kırsal bölgelerde yaşıyor ve tarım, tren yolu yapımı gibi ağır işlerde çalışıyor.

Ağır işlerde çalışma nedeniyle, vatandaşların sakatlanmaları, uzuvlarını kaybetmeleri gibi durumlarla sık sık karşılaşılıyor. Hindistan, bu soruna çözüm bulabilmek için yeni bir protez teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Yapay zekaya sahip protezler geliştiren Hindistan, Social Hardware isimli yeni bir girişim kurdu. Girişim, Avocado isimli yaklaşık 300 gram ağırlığında bir prototip geliştirdi. Bu protez ellerin, nesneler üzerindeki basıncı da hesaba katarak hareket edilmesini sağladığı belirtiliyor. Kar amacı gütmeyen kuruluş, her protezin kişiler için özelleştirilmesini ve 3D yazıcılarla üretilmesini hedefliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>