Yapay zekalı robotlar Endüstri 4.0’a bilişsel zekayı nasıl getiriyor?

0

robotlar Endüstri 4.0

Son birkaç yılda, dijital ikizler ve nesnelerin interneti (IoT) gibi akıllı üretim girişimleri , imalat ve endüstriyel sektörlerde dijital dönüşüm eğilimi olan Endüstri 4.0’ın patlamasına neden oldu. Ancak, makineleri görsel olarak denetlemekle görevli robotlar ve insansız hava araçları henüz aynı büyümeyi görmedi.

Öngörücü bakım yapmak için makineleri denetleyen ve analog bilgileri operasyon personeline ileten robotlar, insansız hava araçları ve kameralar artık özerk olarak çalışabilir. Daha da iyisi, işlerinde ne kadar uzun süre kalırlarsa o kadar iyi olurlar. Gartner’da gelişen teknolojiler ve trendler başkan yardımcısı ve analist Bill Ray: “Bilişsel zeka ile robotlar ve insansız hava araçları proaktif kararlar verebilir. Önümüzdeki beş yıl içinde Endüstri 4.0 için standart olmasını bekliyoruz” diyor.

Aslında Gartner, varlık denetimi ve insan güçlendirmenin robotiğin en hızlı büyüyen kullanımı olmasını bekliyor. Allied Market Research tarafından hazırlanan bir rapora göre, denetim robotlarının pazar büyüklüğü 2020’de 940 milyon dolara ulaştı. Rapor, endüstrinin yüzde 31 büyüyerek 2030 yılına kadar 1.4 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>