Yapay zekalı silahlar sonumuz mu olacak?

0

Yapay zekalı silahlar

Eski bir Google çalışanı, yapay zekalı silahlar hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Laura Nolan’a göre, geleceğimiz tehlike altında.

Yapay zekalı silahlar tehdit oluşturuyor

Yapay zeka, günümüzde birçok üretim ve hizmet işlemini otomatik hale getirse de suç odaklı kişilerin elinde çok güçlü bir silaha dönüşüyor.

Günümüzde birçok ülkeden savunma sanayi şirketi, yapay zekaya silahlar geliştirerek bu alanda en güçlü olmayı hedefliyor. Geçtiğimiz aylarda ABD, Google ile anlaşma yaparak yapay zekaya sahip silahlar geliştirmek için yeni bir döneme girmişti. Ancak bu alanda çalışmak istemediğini belirten Laura Nolan isimli bir mühendis, Google’dan istifa etmişti.

İstifasının ardından açıklamalarda bulunan Nolan, yapay zekalı silahları ‘katil robotlar’ olarak adlandırıldı ve bunların yeni savaşlara neden olabileceğini söyledi. Nolan’a göre, bu katil robotların kimyasal silahlarla aynı statüde yer alması ve tüm dünyada yasaklanması gerekiyor.

Şu anda özellikle ABD ve Rusya, yapay zekaya sahip silahlar için çalışmalarını sürdürüyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>