Yapay zekayla geliştirilen ilaç için testler başlıyor

0

Yapay zekayla geliştirilen ilaç

Yapay zekayla ile ilaç geliştirme çalışmaları günümüzde yeni bir gelişme değil. Ancak yapay zekayla geliştirilen ilaç için insanlarda testler yapılmaya başlanıyor.

Yapay zekayla geliştirilen ilaç

Euroean Pharmaceuitical Review tarafından paylaşılan bilgilere göre, sağlıkta dijitalleşme konusunda önemli bir adım atıldı. Japonya merkezli Sumitomo Dainippon Pharma ve Birleşik Krallık merkezli Exscienta ile ortak yürütülen çalışma kapsamında, yapay zeka ile ilaç molekülü geliştirildi.

Klinik testleri başlayan DSP-1181 isimli bu molekülün, insanlar üzerinde de test edileceği belirtiliyor. İlacın, obsesif kompulsif bozukluğu olan hastalar tarafından kullanılmak için geliştirildiği belirtiliyor.

Normal şartlarda geliştirme çalışmaları 5 yıl sürebilecek bu moleküllerin, yapay zeka ile 12 ay gibi kısa bir sürede geliştirilebileceği belirtiliyor. Yapay zekanın, doğru molekülü bulmak için yapılacak milyarlarca test çalışmasını daha kısa sürede gerçekleştirme potansiyeli bulunuyor. Ayrıca doğru seçimlerin yapılarak, farklı hastalıklar için en iyi ilacın geliştirilmesine yönelik de büyük bir potansiyele sahip.

Yapay zeka tarafından geliştirilen ilacın, insanlar üzerinde test edilmeden önce klinik testleri sorunsuz bir şekilde tamamlaması gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>