Yapı Kredi’den yapay zekalı verimlilik uygulaması

0

İTÜ ARI Teknokent yerleşkesi içerisinde 2015 yılında ofisini açan Yapı Kredi Teknoloji, Ar-Ge projelerinde verimliliğe odaklanarak geliştirdiği Safir, müşterilerden farklı kanallar aracılığıyla yazılı olarak gelen bankacılık işlem talimatlarını doküman içeriklerinden analiz ediyor ve çıkardığı işlem bilgilerini bankacılık ekiplerine yönlendirerek zamandan tasarruf sağlıyor. Yapı Kredi Teknoloji’nin hayata geçirdiği bir diğer önemli proje olan Akıllı Yönetim Sistemi (IMS) ise belirli bir zaman diliminde gelecek işleri önceden tahmin edebiliyor.

Verimliliği artıran akıllı yönetim sistemi

Yapı Kredi Teknoloji, İTÜ ARI Teknokent içerisinde, kısa zaman diliminde makine öğrenmesi ve doğal dil işlemede öncü uygulamaları hayata geçirdi. Yapı Kredi Teknoloji’nin finans alanının ötesine geçen ve farklı sektörlerin ihtiyaçlarına da cevap veren ürün ve çözümler üzerinde çalıştığını belirten Yapı Kredi Teknoloji Genel Müdürü Mustafa Dündar şu değerlendirmede bulundu:

“Yapay zeka ve doğal dil işlemeyi birleştirdiğimiz bu projemiz, müşterilerden yazılı olarak gelen bankacılık işlem talimat dokümanlarını, herhangi bir insan emeği olmadan tamamen yapay zeka ile anlayıp, işlem tipi ve detay bilgilerini çıkarmaktadır. Böylece yapay zeka ile dijitalleştirilen süreç, bir insan tarafından onaylanarak sonlandırılıyor. Türkiye’nin dijital bankası Yapı Kredi’de hali hazırda kullanılan bu teknoloji, yılda milyonlarca talimatı insan emeği olmadan işleyip bankacılık işlemlerini tek adımda onaya sunarak yapılabilir hale getirdi. Bu alanda, Safir dışında Türkçe doğal dil işlemeyi yapay zeka ile birleştiren bir başka yapı bulunmuyor. Bu projemiz ile de 2016 yılı En Başarılı Koçlular Yarışması ‘Dijitalleşenler’ kategorisinde 1.’lik ödülüne layık görüldük.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>