Yaraları kablosuz olarak değerlendirebilen bandaj geliştiriliyor

0

yaraları kablosuz değerlendirebilen bandaj

Singapurlu araştırmacılar, yaraları kablosuz olarak değerlendirebilen bandaj geliştiriyor. Araştırmacılar, 15 dakikada algılamanın yapılacağını söylüyor.

Yaraları kablosuz olarak değerlendirmek mümkün mü?

Singapur’daki araştırmacılar, sıcaklık ve bakteri türü gibi kronik yaralarla ilgili tıbbi bilgileri algılayıp kablosuz olarak gönderebilen bir bandaj geliştirdiklerini söylüyorlar. Bu tür verileri 15 dakikadan daha kısa bir sürede yakalayıp iletebilen giyilebilir sensör, bu tür yaraların değerlendirilmesini hızlandırmak ve daha zamanında tedavi sağlamak için lanse edildi.

Ulusal Üniversite’deki Biyomedikal Mühendisliği ve Sağlık İnovasyonu ve Teknolojisi Enstitüsü’nden araştırma ekibi, VeCare adlı platformun bir “yara algılama bandajı”, bir elektronik çip ve verilerin iletildiği bir mobil uygulamayı kapsadığını söyledi.

NUS yaptığı açıklamada, bandajın bir yara temas tabakası, nefes alabilen dış bariyer, mikroakışkan sıvı toplayıcı ve esnek bir bağışıklık sensörü içerdiğini söyledi. Bir elektrokimyasal sistem kullanan bandaj, kronik yaralara özgü çeşitli biyobelirteçleri tespit eder ve yaranın mikro-ortamını, iltihabını ve enfeksiyon durumunu değerlendirmeyi kolaylaştırır.

Sensöre bağlı mikroakışkan yara sıvı toplayıcı, NUS’a göre sensöre sıvı iletimini yüzde 180’e kadar yönlendirir ve artırır. Bunun, sensörün ülser şekli veya boyutu ne olursa olsun güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlamaya yardımcı olduğunu da ekler.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>