Yarasa robot Robat geliştirildi

0

yarasa robot

Araştırmacılar, yarasalardan esinlenerek Robat isimli bir yarasa robot geliştirdi. yarasa robot, özellikle arama kurtarma çalışmalarında kullanılacak.

Yarasa robot ile arama kurtarma

Tel Aviv Üniversitesi araştırmacıları, yarasaların yön bulma ve hareket hareket kabileyetlerinden esinlenerek Robat isimli bir robot geliştirdi. Robat, yön bulmak için kamera sistemi kullanmak yerine, hoparlör ve miktofonlar kullanıyor. Ses dalgaları yayan robot, geri yansıyan ses dalgalarını mikrofonu ile alabiliyor. Böylelikle önündeki mesafe bilgisini öğrenebiliyor.

Çevresinin haritasını çıkaran robot, etrafındaki bitki, sandalye, masa gibi nesneleri algılayabiliyor. Yol seçenekleri daraldığında ise kendisine en uygun olacak yolu seçebiliyor.

Robotun özellikle madenler gibi karanlık mekanlarda arama kurtarma çalışmalarını yürütmek için kullanılması hedefleniyor. Aşağıdaki video ile robotun nasıl çalıştığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>