Yarı iletken pazarı büyüme gösterdi

0

Yarı iletken

Yarı iletken pazarı, elektronik cihazlara talebin artması ile yükselişini sürdürüyor. 2017 yılı oldukça hareketli geçen yarı iletken pazarında lider değişikliği oldu.

Yarı iletken lideri Samsung Electronics

Teknoloji araştırma şirketi Gartner tarafından yayınlanan ön sonuçlar, küresel yarı iletkenler gelirlerinin 2017 yılında yıllık yüzde 22 artışla 419.7 milyar dolara ulaştığını gösterdi. 2017’deki yarı iletkenler gelirinin yüzde 31’ini oluşturan bellek pazarı, düşük arzdan doğan yüksek fiyatlar nedeniyle yüzde 64’lük gelir artışı gerçekleştirdi.

Gartner’ın araştırma başkan yardımcısı Andrew Norwood: “En büyük bellek tedarikçisi olan Samsung Electronics, en çok pazar payına sahip olan Intel’den 1 numaralı koltuğu aldı. 1992 yılından beri Intel ilk kez yarışta yenildi. Bellek, 2017’deki tüm yarı iletken gelir artışının üçte ikisini kapsadı” dedi.

Samsung Electronics, 2017 yılının bellek kartı satıcısı listesinde en üst sırada yer aldı. Samsung’u Intel, SK Hynix, Micron Technology ve Qualcomm firmaları takip etti. Ancak bu yükseliş çok uzun sürmeyebilir. Bellek fiyatlandırması 2018’de başta NAND flash, ardından DRAM 2019’da zayıflayacak. Çin bellek üretim kapasitesini artıracak ve fiyatlarda düşüş gerçekleşecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>