Yarı iletken sorunu nispeten azaldı

0

Yarı iletken sorunu

Hyundai Motor, fabrika otomasyonu üreticisi ABB ve İsveçli buzdolabı üreticisi Electrolux dahil olmak üzere küresel üreticilerin büyük bir çoğunluğu, yarı iletken çip sıkıntısının azaldığını gördüklerini söyledi.

Artan çip arzı, aynı zamanda hammadde fiyat enflasyonu, sıkı bir enerji piyasası ve tüketici talebini azaltan yükselen faiz oranları ile mücadele eden bir endüstrinin karşı karşıya olduğu bir yükü azaltacak.

Hyundai, yerel fabrikalarda fazla mesai ve hafta sonu vardiyalarına devam etmesine yardımcı olan küresel çip sıkıntısının hafifletilmesiyle desteklenerek, sekiz yılın en iyi üç aylık karını elde etti. Artık tüketici talebini karşılamak için ikinci yarıda araç üretimini artırmayı planlıyor.

İsviçre merkezli otomotiv endüstrisi tedarikçisi ABB, ikinci çeyrek kazançlarını açıklarken yarı iletken çip darboğazlarının artık hafiflediğini söyledi. İcra Kurulu Başkanı Bjorn Rosengren, yılın başında “ciddi” olduğunu söylediği yarı iletken kıtlığı hakkında “Bilinmesi gereken iyi bir şey, hafifliyor” dedi. Finlandiyalı telekom ekipmanı üreticisi Nokia, piyasa beklentilerini aşan üç aylık işletme karı bildirdiği için küresel yarı iletken kıtlığının bu yıl içinde gevşemesini beklediğini söyledi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>