Techinside Google News
Techinside Google News

Yasa dışı madencilik için hapis cezası verildi

Kullanıcıların bilgisayarları aracılığıyla yasa dışı madencilik yapan vatandaş, hakim karşısına çıktı. Yasa dışı madencilik için 1 yıl hapis cezası verildi.
- Advertisement -

Japonya’da, kullanıcıların bilgisayarları aracılığıyla yasa dışı madencilik yapan vatandaş, hakim karşısına çıktı. Yasa dışı madencilik için 1 yıl hapis cezası verildi.

Yasa dışı madencilik ile 45 dolar kazanılmıştı

Geçtiğimiz günlerde Japonya’da oldukça ilginç bir olay gerçekleşti. Yerel yayın Kahoku’ya göre, Yoshida Shinkaru isimli bir vatandaş, geliştirdiği yazılım ile madencilik yapmaya çalıştı. Shinkaru, geliştirdiği yazılımı durumdan habersiz olan kullanıcıların bilgisayarına yüklemeyi başardı. Sonrasında ise Javascript kütüphanesi olan Coinhive’ı kullanan yazılım ile madencilik yapmaya başladı.

Yaklaşık 90 kez indirilen bu yazılım ile Shinkaru, 45 dolar kazanabildi. Kazandığı para çok az olsa bile Japonya’da yetkililer kullanıcı isteği dışında gerçekleşen bu olayı mahkemeye kadar ulaştırdı. 24 yaşındaki madenciye, hakim tarafından 1 yıl hapis cezası verildi. Ancak bu ceza 3 yıl süreyle askıya alındı.

Kripto para ve madencilik faaliyetleri ile işlenen hırsızlık suçları da teknolojik dönüşüme uğruyor. Birçok bölgede elektrik hırsızlıkları ve kullanıcıların bilgisayarlarına sahte yazılım yükleme vakalarında artış yaşanıyor. Ancak Japonya’da izinsiz madencilik için verilen bu ceza, benzeri birçok olay için örnek teşkil edebilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir