Techinside Google News
Techinside Google News

Yasal BitCoin borsası kuruluyor mu?

Silikon Vadisi'nde teknoloji yatırımcıları olarak tanınan Winklevoss İkizleri BitCoin borsası kurabilmek için ABD'de gerekli yasal başvuruları yaptılar.
- Advertisement -

winklevoss-twins-ap-photoHenüz Facebook ortada yokken, Harvard Üniversitesi mezunları için bir sosyal ağ olan HarvardConnection’ı kuran ve daha sonra bu ağı ConnectU’ya çeviren, bu sırada ortaya çıkan Facebook’u kendilerini taklit ettiği gerekçesiyle dava eden ve Zuckerberg’ten 65 milyon dolar tazminat alan teknoloji yatırımcıları Winklevoss İkizleri uzun zamandır peşinde oldukları yasal BitCoin borsasını kurmak üzere gerekli adımları attılar.

ABD’de borsa veya finans kurumları kurabilmek için gerekli yasal başvuruları yaparak lisans alan Winklevoss İkizleri artık bir BitCoin borsası kurmaya herzamankinden daha yakınlar.

BitCoin takas işlemlerine ABD’de devlet tarafından pek sıcak bakılmıyor zira BitCoin ve diğer dijital para birimlerinin, internet üzerinden uyuşturucu, silah, kiralık katil, fuhuş arayanların kullandığı, takip edilmesi imkansız mükemmel bir suç fonu oluşturmak için kullanıldığını düşünüyorlar ki, haksız da değiller. Web üzerinden bu yasa dışı hizmetleri sunan servislerin hepsi BitCoin ve benzeri dijital para birimleri üzerinden ödeme istiyorlar.

Winklevoss İkizleri’nin kurmayı planladığı BitCoin takas borsasında ise takas edilen BitCoin’lerin izlenmesini mümkün kılacak bir sistemin kurulması bekleniyor. Eğer bu yeni sistem mümkün olursa, dijital para birimi çok daha fazla sayıda yasal e-ticaret işlemi için kolay, pratik, hızlı bir ödeme seçeneği olarak devreye girebilecek. Ödemelerini BitCoin veya benzeri dijital para birimleri üzerinden alan gerçek veya tüzel kişiler ise elindeki dijital para birimini gerçek paraya çevirip banka hesaplarına aktarmak istediklerinde, Winklevoss İkizleri’nin borsasına gelip gerçek dolarlarını alabilecekler. Elbette bu Borsa üzerinden bankaların ve diğer finans kurumlarının da hizmet vermesi mümkün. Böylece banka müşterileri, Winklevoss İkizleri’nin borsasında hesap açmak zorunda kalmadan, BitCoin ve benzeri dijital para birimlerine dair varlıklarını banka hesaplarında tutabilecekler ve istedikleri anda banka hesapları üzerinde gerçek dolara çevirebilecekler. Kullanıcı adına borsa işlemini banka ve finans kurumları yürütebilecek.

,

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir