Yaşlı bireyler için yardımcı robotlar geliyor

0

Batı dünyasında yükselen yaş ortalaması ve yalnız ya da çocuksuz yaşlı bireylerin bakımı yaklaşan bir problem olarak görülürken İsrailli bir robot şirketi, yaşlılara eşli edecek bir robot geliştirmek üzere harekete geçtiğini duyurdu.

Toyota’nın başını çektiği bir grup yatırımcıdan ilk aşama olarak 14 milyon dolar yatırım alan şirketin ilk hedefi, yaşlı bireylerin sosyal iletişim ihtiyacını karşılayacak akıllı bir robot yaratmak.

Daha önce de benzer bir ürün geliştirmiş olan Intuition Robotics’in ilk robotu, masa üstüne yerleştirilen ve salonda, oturma odasında, ekran yardımıyla karşısındaki yaşlı bireyle sohbet eden Elliq isimli bir chat bilgisayarından oluşuyordu.

Hayat arkadaşı olarak bir robot

Firmanın, Elliq markası ile yeni robotlar geliştirmeye devam etmesi ve fiziksel olarak da yaşlı bireylere yardımcı olacak robotlar üretmesi bekleniyor. Ancak bu yeteneklere sahip bir robotun, önümüzdeki on yıldan önce piyasaya çıkmasının kolay olmadığı da biliniyor. Yine de, yaşlılara hitap eden yardımcı robotlar alanında en bilinen ve en gelişmiş ürünleri sunan Intuition Robotics’in bu alanda devrimsel bir ürün ortaya çıkartmaya en yakın firma olduğu düşünülüyor.

Japonya’da da bazı şirketler robot hasta bakıcılar üzerinde çalışıyor ancak bu robotlar, bir hemşire kontrolünde, hastaları yataklarından kaldırıp taşıyan dijital bir hasta bakıcı olarak kullanılıyor.  Yapay zekaya sahip olmadığı için insan müdahalesine muhtaç bu robotlar yalnız yaşayan yaşlı bireyler için anlam taşımıyor. Robot mekaniği alanında yaşanacak gelişmelere paralel olarak teknoloji firmalarının hali hazırda onlarca milyar dolar yatırım yaptıkları yapay zeka alanındaki gelişmelerin birleşimiyle, önümüzdeki on yıl içinde, evlerde fiziksel bakım işlerini başarıyla yapacak, yemek hazırlayacak, temizlik yapacak, yaşlılara hizmet edecek bakıcı robotların ortaya çıkması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>