Techinside Google News
Techinside Google News

Yatırım okuryazarlığına tam destek!

ForInvest, yatırım okuryazarlığı alanında Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile de önemli bir iş birliğine imza attı.
- Advertisement -

ForInvest, yatırım teknolojileri alanında 34 yıldır sürdürdüğü faaliyetleriyle Türkiye’de önemli bir konuma sahip. 150 bini aşkın aboneye ulaşan YouTube kanalıyla yatırım okuryazarlığını dijital alana taşıyan ForInvest, kısa sürede 7,5 milyonu aşkın izlenme sayısına ulaştı.

ForInvest CEO’su Serra Berkol, bu başarının altını çizerek, “Yatırımı herkes için erişilebilir, anlaşılabilir ve kolay kılma misyonumuzla yatırım okuryazarlığını yaygınlaştırma yolunda uzun yıllardır birçok projeye imza attık.” dedi. Berkol, ForInvest YouTube kanalında ekonomi ve finans dünyasının önde gelen isimleriyle her seviyeden yatırımcıya doğru bilgi ve analizin ulaştırıldığını belirtti.

ForInvest, yatırım okuryazarlığı alanında Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile de önemli bir iş birliğine imza attı. Bu iş birliği kapsamında ilk etapta 100’e yakın üniversite öğrencisine yatırım okuryazarlığı konusunda eğitim verilecek. Berkol, gelecek yıllarda bu eğitim programlarının daha da geliştirileceğini ifade etti.

8,5 milyonu aşan yatırımcı sayısının Türkiye’de yatırıma olan ilginin arttığını gösterdiğini belirten Berkol, doğru ve sağlıklı bilgiye ulaşmanın önemine dikkat çekti. Berkol, “Finansal okuryazarlık spektrumunun en üst seviyesi olan “yatırım okuryazarlığı”, gitgide önem kazanıyor.

Kendi portföylerini takip eden yatırımcılar daha çok bilgiye ihtiyaç duyuyor. Yatırım dünyasının büyümesi ve sürdürülebilir olması ancak bu demokratikleşme, yatırım okuryazarlığın artması ve bireylerin donanımlı olmasıyla mümkün.” şeklinde konuştu.

Berkol, ForInvest’in uzun yıllardır Foreks Haber markasıyla ekonomi ve finans dünyasının nabzını tuttuğunu, YouTube kanalında ise canlı yayınlarla yatırımcılara ulaştıklarını belirtti. ForInvest’in yeni dönemde YouTube kanalını farklı programlarla zenginleştirerek bir üst seviyeye taşıdığını da sözlerine ekledi.

Serra Berkol, ForInvest olarak gençlerin yatırım okuryazarlığını artırmak için çeşitli üniversitelerde etkinlikler düzenlediklerini ve TEV ile başlattıkları eğitim programıyla gençlere yatırım okuryazarlığı konusunda yol göstermeyi hedeflediklerini söyledi.

Etkinliğe katılan Stratejist Tuğba Özay, ForInvest’in YouTube kanalının yüz binlerce kişi için bir yatırım okuryazarlığı okulu gibi olduğunu belirterek, “Çok kısa zamanda ulaşılan abone ve izlenme sayıları ile alınan geri dönüşler bu alanda nasıl bir ihtiyaç olduğunu da gözler önüne seriyor.” dedi. Özay, manipülasyona açık bir ülkede yaşadığımızı ve finansal okuryazarlığımızı artırmamız gerektiğini vurguladı.

Ekonomi Yazarı Barış Soydan ise finansal okuryazarlığın önemine dikkat çekerek, ForInvest’in veriye dayalı yatırımı ön plana çıkarmasının yatırımcılar açısından çok değerli olduğunu ifade etti.

Stratejist Perihan Tantuğ, ForInvest’in YouTube kanalıyla yaptığı çalışmaların yatırımcılar için yol gösterici olduğunu belirtti. Tantuğ, “Bilinçli yatırım yapmak sürdürülebilir bir yatırım şekli olurken, duyum ile yatırım yapmak tasarruf sahibine sürdürülebilir bir kazanç sağlamaz. Bu nedenle tasarruf sahibinin finans piyasasında kendisini geliştirmesi, geleceğini inşa ederken yapacağı en büyük yatırımlardan biri.” dedi.

Araştırma Danışmanlık Kurucusu Tuncay Turşucu, finansal okuryazarlığa sahip bireylerin daha bilinçli davrandığını ve veriye dayalı hareket ettiğini belirterek, ForInvest’in YouTube kanalının bu noktada önemli bir rol oynadığını söyledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir