Techinside Google News
Techinside Google News

Yatırımcılar, Ocak ayında mobile 4,2 milyar dolar yatırdı

Yatırım bankacılığı alanında hizmet veren Rutberg'in verilerine göre mobil odaklı girişimler Ocak 2015'te 4 milyar doların üzerinde yatırım aldı.
- Advertisement -

mobile-shareRutberg’in son verilerine göre mobil çözümler sunan şirketler Ocak ayında 118 ayrı anlaşma ile risk sermayesi oranını 4.2 milyar dolara çıkarttı. Uber, bu listenin başındaki isim olarak gözüküyor. Uber’in 1,7 milyar dolarlık geliri ve diğer 17 yatırıma rağmen (50 milyon ve üstü), startup’lardan geçtiğimiz ay 765 milyon dolar gelmiş.

Light Reading’in haberine göre ikinci ve üçüncü en büyük anlaşmalar ise Çinli rakiplerden, Kuadi Dache (Alibaba.com, Hong Kong Ltd., SoftBank Corp. ve Tiger Global Management’tan 600 milyon dolar) ve Didi Dache (DST Global, Temasek Holdings ve Tencent Inc. ile 700 milyon dolar) gelmiş.

Ocak ayındaki yükseliş sadece mobil uygulamalardan da gelmiyor. Telekom hizmet sağlayıcıları ise Rounds gibi isimleri takibe alıyor, Samsung Ventures ve Verizon Ventures destekli Sequoia Capital gerçek zamanlı ve grup opsiyonlu mobil video chat uygulamalarına yatırım yapıyor.

Altiostar ise ethernet bağlantısı kullanarak radyo ve kontrolörleri birbirine bağlayan radyo arayüzlerinden 50 milyon dolar kazanmış. Wi-Fi bağlantılı robotlar üreten Jibo’da ise durum hiç fena değil. Şirket bu dönemde bu proje üzerinden tam 25.3 milyon dolar gelir elde etmiş.

Ocak ayındaki bu yüklü yatırım miktarı önceki aylara bakıldığında daha net kendini gösteriyor. Yine Rutberg’in verilerine önceki aylarda ulaşılan en yüksek yatırım tutarlarından birinde 1,4 milyar dolara ulaşılmış. Ocak 2015’teki 4 milyarı aşan yatırım, mobilin yatırımcılar gözündeki değerinin arttığına işaret ediyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir