Yatırımcıların yeni mecrası: Mobil İnternet

0

İnternet dünyası yatırımcıların en çok ilgisini çeken alanlardan birisi zira hızlı giriş, hızlı büyüme ve kârlı çıkışlar için yeni ekonomilerin lokomotifi olmayı başardı. İnternet hâlâ popülaritesini koruyor ve büyümeye devam ediyor ama yatırımcıların ilgisini çeken çok yeni bir alan daha var; Mobil İnternet.

Digi-Capital tarafından yayınlanan Mobil İnternet Yatırım araştırmasına göre son 12 ayda mobil internet alanındaki girişimlere gerçekleşen yatırımları önceki döneme göre yüzde 232 artarak toplam 19,2 milyar dolar büyüklüğe ulaştı. Farklı bir şekilde ifade edersek Türkiye’nin yaklaşık ortalama 1,5 aylık tüm ihracat tutarına eşit bir rakamdan bahsediyoruz.

Yatırımların dağılımına baktığımızda;

digi-capital-mobile-internet-invesment

En büyük yatırımı 4,2 milyar dolar ile mobil ticaret (mCommerce) girişimlerinin aldığını görmekteyiz. mCommerce’i sırasıyla, ulaşım ve seyahat, yardımcı uygulamalar ve oyunlar takip ediyor.

Raporun bir diğer ilgi çekici noktası ise Apple iOS platformundaki tüm uygulama indirmeleri içinde sadece yüzde 40 payı olmasına rağmen oyunların tüm cirodan yüzde 74 pay alması.

TechInside Analizi: Türkiye’deki girişimciler açısından bu gelişme yeni girişimlerin özellikle mobil alana odaklanmaları gerektiğini ortaya koyuyor. Eğer internet tabanlı girişim fikrinizin odağında mobil cihazlar yoksa bile uygulamanızın mutlaka mobil platformlarda da desteklenmesi bir zorunluluk haline gelmiş durumda.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>