Yeditepe Üniversitesi Etkileşim Tasarımı Yüksek Lisans Programı açıldı

0

Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde açılan Etkileşim Tasarımı Yüksek Lisans Programı ile Yeditepe Üniversitesi kullanıcı deneyiminde fark yaratacak tasarımlar geliştiren uzmanlar yetiştirecek

Günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen, otomobilden televizyona, cep telefonundan çamaşır makinesine tüm teknolojik ürünlerde, kullanıcıların ürün ile etkileşime geçmesine olarak tanıyan, etkileşim tasarımcılarının geliştirdiği ekranlar veya paneller de bulunuyor. Üretici şirketler ise tüketiciye sundukları bu panellerin, mobil veya dijital platformların, kullanıcı dostu olmalarına göre fark yaratıyor. Dünyada on yıllardır çalışmalar yürütülen Etkileşim Tasarımı alanı Türkiye’de yeni yeni farkedilmeye başlıyor ve özellikle teknoloji şirketleri, bu alanda yetişmiş nitelikli eleman bulmakta zorlanıyor.

 Yeditepe Üniversitesi Etkileşim Tasarımı Yüksek Lisans Programı ile bu yöndeki eğitimlerine bir yenisini daha ekliyor. Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde kurulan Etkileşim Tasarımı Yüksek Lisans Programı; Grafik Tasarım, Görsel İletişim Tasarımı, Davranış Psikolojisi ve Bilişim Teknolojileri alanlarını buluşturan, disiplinlerarası bir program olma özelliğini taşıyor.

Tezli ve tezsiz seçenekler mevcut

Etkileşim Tasarımı Yüksek Lisans Programı ile Yeditepe Üniversitesi, şirketlerin ihtiyacı olan insan-bilgisayar etkileşimi, kullanıcı deneyimi, arayüz tasarımı, yeni medya ve iletişim tasarımı konularına hakim uzmanlar yetiştirmeyi planlanıyor.

Konuları bilimsel olarak ele alıp en güncel metodlarla eğitim veren programda öğrenciler, eğitimlerini tezli veya tezsiz olarak tamamlayabiliyor.

Hayat kalitemizi artıracaklar

Programdan mezun olan etkileşim tasarımcılarının, mevcut ve gelişmekte olan teknolojiler için ürün tasarımcıları ile birlikte çalışarak hayat kalitemizin artmasına yardımcı olması hedefleniyor. Güz ve bahar dönemi olmak üzere iki dönemde öğrenci kabul edecek programda, bahar dönemi için sınavın 30 Ocak Perşembe günü yapılması planlanıyor.

Tüm sektörlerde eleman ihtiyacı bulunuyor

Etkileşim Tasarımı alanında eğitim almış tasarımcılara son yıllarda neredeyse tüm sektörlerde ihtiyaç duyuluyor. E-ticaret, e-devlet uygulamaları, telekomünikasyon şirketleri, elektronik ürün şirketleri, savunma sanayi, otomotiv, dijital medya, dijital eğlence gibi birçok farklı sektörde etkileşimli ürün, hizmet ve sistemler geliştiriliyor.

Kullanıcı deneyimi lideri belirliyor

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Etkileşim Tasarımı Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Özlem Mutaf Büyükarman, günümüzde şirketlerin bu rekabet ortamında öne çıkabilmesinin kullanıcı deneyiminde fark yaratabilmelerine, ürünün değerinin ve başarısının da büyük oranda kullanıcı deneyiminin kalitesine bağlı olduğuna dikkat çekiyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>