Yelkenli uzay gemisi yörüngeye oturdu

0

Geçtiğimiz hafta SpaceX’in Falcon Heavy uzay gemisiyle yörüngeye fırlatılan yelkenli uzay gemisi LightSail 2, dünyaya sinyal göndermeye başladı.

Motor yerine yelken

Klasik motorlu uzay gemilerinin aksine, üzerinde yakıtlı bir motor bulundurmayan LightSail 2, dev güneş yelkenleri sayesinde, güneş ışınlarındaki photonların itmesiyle hareket eden çok hafif bir yapıya sahip.

Denizde yelkenli teknelerin, rüzgarın itiş gücünü kullanması gibi, photonların itiş gücüyle hareket eden LightSail 2 eğer yörüngede başarıyla dönmeye devam ederse, motorsuz olarak güneş yelkenleriyle sağlıklı şekilde kontrol edilebilen ilk uzay gemisi olacak.

Bu da yakın gelecekte üzerinde motor bulunmayan ve çok daha uzun ömürlü yelkenli uyduların geliştirilmesi ya da güneş sisteminin uzak köşelerine yelken teknolojisiyle hareket edecek uzay gemileri üretebilmemiz anlamına gelecek. 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>