Yemek masası kuran robot geliştirildi

0

Yemek masası kuran robot

MIT araştırmacıları, yemek masası kuran robot geliştirdi. Üstelik bu robot, masa kurma işlemini insanları gözlemleyip öğrenerek yapabiliyor.

Yemek masası kuran robot nasıl çalışıyor?

Günümüzde robot ve yapay zeka çalışmalarında genellikle gündelik rutin süreçler temel alınıyor. İnsanlar tarafından yapılan işlerin yapay zekalı robotlar tarafından gözlemlenmesi ve öğrenerek yapabilmesi hedefleniyor.

PUnS yani benzersiz özellikler ile planlama isimli bir sistemler çalışan robotlar, tıpkı insanlarda olduğu gibi planlama yeteneği kazanıyor. Geliştirilen yeni robotta araştırmacılar, robotun insanları takip izleyerek öğrenmelerini sağlamış.

Robot için 8 farklı neseneyle çeşitli konfigürasyonlar denendi. Böylelikle robot bardak, çatal, kaşık gibi nesneleri masaya nasıl yerleştireceklerini öğrendikleri bir veri setine sahip oldu. Elde edilen bu veri setiyle robot, farklı konfigürasyonlarda masayı kurabilecek hale geldi.

Bazı nesnelerin saklandığı deneyde bile toplam 20 bin defalık testte toplamda 6 defa hata yapıldı. Bu da robotların masa kurma işlemini neredeyse kusursuz bir şekilde yapabildiğini gösteriyor. MIT’den Ankit Shah, robotların karmaşık montaj görevlerini yapabilecek potansiyelde olduğunu söylüyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>