Yeni 3D yazıcı 10 kat daha hızlı

0

3D yazıcılar son 10 yıldır yeni çağı şekillendirecek teknolojiler arasında sayılıyor. ABD’nin eski başkanı Barack Obama başkan seçildiğinde 3D yazıcıları toplumun yeni hayat biçimini şekillendirecek teknolojiler arasında saymıştı.  Obama’nın başkanlığı bitti ama 3D yazıcılar hala evlere giremedi. Üstelik sadece evlerde değil, kurumsal alanda da 3D yazıcılar hala tercih edilen bir teknoloji değil.

Nihayet pratikleşiyorlar

3D yazıcıların yaygınlaşamamasının en önemli nedeni pratik olamayışları. Her ne kadar amaçları pratik şekilde üretim yapabilmek olsa da çok yavaş kalmaları ve fiyatlarının yüksekliği nedeniyle 3D yazıcılar yaygın kullanım alanı bulamadılar. Ancak MIT’te yapılan bir çalışma bu durumu değiştirecek gibi görünüyor.

MIT mühendislerinin geliştirdiği yeni masa üstü 3D yazıcı tasarımı, normalde bir lego parçası kadar hacme sahip bir cismi bir-iki saatte basabilen klasik 3D yazıcılardan 10 kat daha hızlı çalışıyor ve bir parçayı sadece birkaç dakikada basıyor.

Profesör Anastasios John Hart’ın gerçekleştirdiği tanıtımda, farklı objeleri birkaç dakika içinde basmayı başaran yeni 3D yazıcının, kısa süre sonra ticarileştirilerek farklı markalarla piyasaya sunulması bekleniyor. Yeni yazıcının ilk aşamada acil yedek parçanın gerekeceği tamir atölyelerinde, tıbbi malzeme basımı gerçekleştirmek isteyen hastane acil bölümleri gibi hızın önemli olduğu noktalarda kullanılacağı düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>