Yeni araç alanlar Tesla Supercharger için ücret ödeyecek

0

Tesla tarafından satışı gerçekleştirilen araçlar için Tesla Supercharger adı verilen şarj istasyonlarında ücretsiz hizmet verilse de yeni duyuru artık Tesla’nın maliyet konusunda farklı bir strateji izleyeceğini gösterdi. Yeni Tesla sahipleri araçlarını şarj etmek için Tesla Supercharger işlemlerinde az da olsa ücret ödemek zorunda.

Tesla tarafından farklı bölgelerde kurulan Supercharger istasyonları sayesinde şu anda sürücüler sadece 30 dakika içinde 170 km’lik menzil sağlayabiliyor. Yüksek hızlı şarj imkanının stratejik bölgelerde sunulması, yolculukların kesintisiz ve elektrik enerjisi sorunu yaşanmadan yapılmasını sağlıyor. Özellikle bugüne kadar yeni Tesla sahibi olan kişiler için ücretsiz olarak bu şarj istasyonlarının kullanımı sağlansa da artık Supercharger kullanımı ücretli olacak.

15 Ocak Sonrasında Tesla Supercharger Ücreti Ödenecek

Tesla, 15 Ocak’tan sonra yeni araç alacak kişilerin Supercharger kullanımlarında ücret ödeyeceğini duyurdu. Fakat şartları iyileştirmek isteyen Tesla, her araç sahibine bir yıl boyunca kullanabileceği 1000 mil değerinde ücretsiz Supercharger kredisi verecek. Yıl içerisinde 1000 milin aşılması halinde ise ücretli olarak kredi satın alınacak ve araçlar bu kredi ile şarj edilecek.

Tesla, yeni fiyatlandırma hakkında detaylı bir şekilde ücretleri açıklamamış olsa da verdiği örnek ile fiyatların uygun olacağını gösterdi. Maliyetleri düşürmek adına yapılan bu çalışma sonrasında ücretli olarak aracını şarj edecek kişilerin Los Angeles ile New York arasındaki yolculuğunda 120 Dolar elektrik tüketimi olacak.

Tesla Supercharger İçin Hedef Kar Değil

Konuyla ilgili Tesla resmi blog adresinden yapılan yazılı açıklamada, mevcut düzenlemenin sadece maliyetleri düşürmek ve yeni araç sahiplerine yönelik olduğu vurgulandı. Böylece 15 Ocak’tan önce araç sahibi olanlar ücretsiz bir şekilde sistemden yararlanmaya devam edecek. Ayrıca Tesla açıklamasında, Supercharger istasyonlarının hiçbir zaman kar amacı taşımayacağı açıkça vurguladı. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>