Yeni bir Çinli akıllı telefon markası Türkiye’ye giriyor: Tecno

0

Çinli marka yakında telefon ve aksesuvarlarıyla yakında tüketicilerle buluşuyor

Çinli akıllı telefon telefon markası olan Tecno’nun Türk pazarına gireceği açıklandı. Sabah Gazetesi’nde yayımlanan habere göre,  Tecno, Transsion Holding çatısı altında gösteriyor. İbrahim Acar imzalı haberde firmanın Türkiye’de cep telefonu fabrikası kurma kararı aldığı ve bunun için beş yılda üç milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığı bildirildi.  

Üç akıllı telefon markası var

Transsion Holding’in internet sitesini incelediğmizde şirketin ağırlıklı olarak gelişmekte olan pazarlarda faaliyet gösterdiğini görüyoruz. Sitede verilen bilgiye göre, şirket 2018’de toplam 124 milyon akıllı telefon sattı. Tecno, itel ve Infinix adlı üç mobil telefon markası bulunan Transsion Holding’in 70’den fazla ülkede satış ağı bulunuyor. African Business isimli yayındaki veri, bu üç markanın Afrika’nın En Sevilen 100 Markası arasında yer aldığını ortaya koyuyor. Öte yandan, Transsion Holding’in Çin’de iki (Shenzen ve Şangay) ve Nijerya ile Kenya’da da birer Ar-Ge merkezi bulunuyor. Şirketin toplam Ar-Ge çalışanı sayısı ise bin 500. Bununla birlikte şirketin Çin, Etyopya, Hindistan ve Bangladeş’te fabrikaları bulunuyor.

Türkiye’ye iki markayla giriyor

Transsion Holding, Türkiye’deki faaliyetlerini Digigen adlı bir şirketle yürütecek. Gazetedeki haberde Digigen CEO’luğunu Celalettin Ünal üstleniyor. Ünal’ın açıklamasında Tecno cep telefonlarının Türkiye’de üretilmesinden sonra yerelleşmeye önem verileceği belirtiliyor. Digigen’in internet sitesinde şirketin Transsion Holding’in iki markasıya Türkiye’ye gireceğini öğreniyoruz: Tecno ve Oraimo. Phantom, Spark 3 Pro ve Camon isimli üç akıllı telefonla pazara girecek olan Transsion, bir de giriş seviyesi (tuşlu – T 484 M) modelini tüketiciye sunacak. Oraimo ise akıllı bileklik, batarya, hafıza kartı ve şarj cihazı gibi aksesuvarlarla kullanıcının karşısına çıkacak.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>