Techinside Google News
Techinside Google News

Yeni bir düşünce lideri olabilir misiniz?

Teknoloji, bilginin yayılma hızını önemli ölçüde yükseltti. Artık bilginin gizli kaldığı dönem sona erdi. Bu durum yeni düşünce liderlerini doğuruyor.
- Advertisement -

Tarih boyunca, gerek endüstri devriminde gerekse bilgi çağındaki yaklaşım değişimleri yeni düşünme ve işletme yöntemlerini beraberinde getirdi.

Günümüzde insanlar son yüz yılın üzerlerine yüklediği kavramsal baskının sonuçlarını daha yeni anlıyorlar. Uzun zamandır, enerji kaynakları ne pahasına olursa olsun en yüksek düzeyde kâr getirmek yoluyla harcandı. Oldukça az enerji ve deneyim ise kurumsal yapı dışına aktarılabildi.

Büyük, çok uluslu holdingleri bir düşünün. Odaklanan şey daha çok üretmek, daha büyük, daha iyi, daha hızlı olmak üzerineydi ve biz bunu başardık. Ama artık işler değişiyor.

Hareket halinde radikal bir değişim var. Fiziksel ticaret eşyalarının olduğu bir dönem artık yok. Bugünlerde yaşadığımız köklü değişiklik sürdürülebilirlik gereğinin etrafında dönüyor ve hayret veren teknoloji kullanımı insanları yönetmeye devam edecek ama tarihteki herhangi bir olaydan daha çok, bireye odaklanmış şekilde. Şimdi daha fazla ihtiyaç duyulan düşünce liderleri bu idealleri teşvik etmeliler.

Bizleri heyecanlandıran şey internet sayesinde artık insanlar yaygın medya tarafından kendilerini besleyen bilgilere daha rahat ulaşabilecekler. İnsanların artık birbirleriyle iletişim halinde olabilecekleri daha düz ve açık bir yola sahibiz ve bu sayede, devrimci diyebileceğimiz bir şekilde, bilgi birikimi artık daha kolay yayılacak. Hiyerarşik gücün merkezinde ise birey olacak.

Artık tek bir kişi bir seferde milyonlara seslenebiliyor, oysa geçmişte bunu sağlamak için çok uzun süre gerekiyordu.

Düşünce liderlerinin mesajları geniş izleyiciye ulaşabiliyor. Emlakçılar, öğretmenler, dükkan sahipleri, kısacası halk tarafından, dinlenebiliyorlar.

Bu tip bilgi değişikliği ülkede ve dünyanın her tarafında oluyor.

Yerel küreselleşti, küresel de yerelleşti.

Örneğin, sağlık blogu yazarı Kimberley Snyder, yerel yoga öğretmeni tarafından görülen bedeni detoksifiye etmeyle ilgili şahane bir makale yayınladı. Öğretme arzusunun yanında, yoga öğretmeni bu bilgiyi öğrencilerine, kadınlara, erkeklere ve ailelere yaydı ve yerel marka temsilcisi haline geldi ve de insanlara daha fazla sağlık için egzersiz yapmalarını teşvik etmiş oldu. Bu insanların bu bilgileri paylaşmaları, kendi bağlantıları arasında bu mesajı yaymaları bugüne kadar mümkün değildi.

Aynı şey internet pazarlamacısı ve iletişim lideri Neil Patel için de geçerli. Web sitelerinin trafiğini arttırmak ile ilgili bir keşif yapabilir, bunu Twitter, Facebook ya da blogunda paylaşır ve sonunda yüzbinlerce kişiyi etkiler. Bilgi kişilerin kendi çevrelerini etkilemeleri sayesinde milyonlarca kişiye çok hızlı bir şekilde yayılıyor.

Yerel düşünce lideri olacaksanız küçük bir kademeden başlayın, kendi endüstrinize özgün otantik vizyonunuzla yardımcı olun. Mesajınız yayılsın ve iş kendi ayağıyla size gelsin

Düşünce lideri olmak için daha iyi bir zaman olamazdı. Alanınızı genişletmek, hünerlerinizi geliştirmenin işe yaraması için şu önerilenleri yapabilirsiniz:

1- Güncel endüstri haberlerinde zirvede olun

Endüstrilerdeki en iyi liderler kendi alanlarında neler olup bittiğini öğrenerek bu alanlara geldiler ve düşünce lideri statüsüne gelmiş olsalar bile sürekli kendilerini yenilediler. Kendi pazarınızı bilmek planlarınızı formüle etmeye, etkileyici olmaya ve zirvede kalmanıza yardım eder.

2- Yenilik, yenilik, yenilik

Tüm düşünce liderlerinin sahip oldukları özellik, kendi alanlarında yeni olmaları ve uzmanlık alanlarında farklı bir bakış açısına sahip olmalarıdır. Eğer herkesin bildiği düşüncelerle hareket ederseniz düşünce lideri olamazsınız. Var olan pazarda farklılık yaratarak ya da yeni teknolojinin kanayan yarasına yeni çözüm bularak gerçek bir etkiye sahip olabilirsiniz.

3- Oturmuş düşünce liderlerinin davranışlarını örnek alın

Şimdiki düşünce liderlerinin takipçileriyle farkedilmiş otoriteyi pekiştirerek ve kendi alanlarında kişisel markayı yaratarak etkileşim içinde olmalarının yolları çoktandır var. Bu liderler otoriterler, cüretkarlar ve kendilerine güvenleri var- bu özelliklerin hepsini benimseyebilirsiniz. Pozitif düşünceyle neler yapabildiklerinin ötesine geçebilirseniz bunu görebilirsiniz.

4- Düşüncelerinizin reklamını yapın

Büyük bir topluluğu etkilemenin sırrı düşüncelerinizin reklamını yapmaya başlamakla geçiyor. İnsanların fikirlerinizi test edeceği ve geri bildirim alabileceğiniz Facebook sayfası ya da bir blog açın. Tüm düşünce liderlerinin üzerinde uzmanlaşması gereken şey insanları geliştirmektir. Bütün bunları yapın, sonuçların ve etkinin düşündüğünüzden çok daha ötede olduğunu görün. Belki de dünyanın gelecekteki kıymetli düşünce lideri sizsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

  1. Sibernetik Siyasallar: Dünya Siyasalinin Sonu isimli çalışmamda demokrasi temelli ama ötesi yeni bir siyasal rejim temellendirdim. Dunya tini icin çalışıyorum. Klasizm benkm gibilerin en buyuk düşmanı ve insanlar onu besleme eğiliminde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir