Yeni bir fidye virüsü dünyaya yayılıyor

Fidye virüsü WannaCry ‘ın dünya çapında yarattığı şokun etkisi henüz geçmişti ki, Petya isimli yeni bir fidye virüsünün bugün dünyada hızla yayıldığına dair raporlar gelmeye başladı.

Güvenlik şirketlerinin uyarılarına göre, dünyanın pek çok ülkesinden, PC’lerinin kilitlendiğini ve ekranda fidye mesajı çıktığını haber veren şikayetler duyuluyor.

Rusya’nın en büyük petrol şirketlerinden birisi, dev bir Ukrayna bankası ve çok sayıda lojistik ve ticaret şirketinin bilgisayarlarına bulaştığı kesinleşen yeni fidye virüsünün WannaCry ile bağlantısının olup olmadığı şimdilik bilinmiyor.

Şimdilik, Asya ve Avrupa’da hızla yayıldığı gözlenen virüsün, ABD’de mesai saatlerinin başlaması nedeniyle Türkiye saatiyle gece yarısı ve sonrasında, ABD’de de şikayetlere konu olacağı düşünülüyor. Dijital güvenlik uzmanları bunun yeni bir WannaCry felaketine dönüşmemesi için tüm IT görevlilerini dikkatli olmaya çağırırken virüs bulaşmış bilgisayarlarda çıkan mesajda hacker’lar kurbanlardan 300 dolar değerinde Bitcoin talep ediyorlar. Virüsün özellikle güvenlik alt yapısı çok sağlam olmayan Ukrayna’da birkaç saat içinde çok büyük hasar yarattığının da altı çiziliyor.

Yeni virüsün dünya çapında yeni bir krizi mi tetiklediği yoksa sadece birkaç ülke ile sınırlı bölgesel bir saldırı olarak mı kaldığı Çarşamba günü belli olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz