Yeni kimlikler ilk olarak sağlık sistemine entegre edilecek

0

Yeni kimliklerle güvenli ve hızlı bir şekilde doğrulama işlemi yapabilen cihazların ilk olarak sağlık sistemine entegre edilmesi öngörülüyor

E-devlet sistemi gereği sağlık, güvenlik ve daha pek çok bilgi yeni kimliklerdeki çiplerde saklı olarak korunuyor. Yeni kimliklerle güvenli ve hızlı bir şekilde doğrulama işlemi yapabilen cihazların ilk olarak sağlık sistemine entegre edilmesi öngörülüyor. Cihazlar kullanıma alınınca doktorlar tek tıkla hastalarının sağlık geçmişlerine ulaşabilecek ve hasta bilgilerinin korunması güvenceye alınacak.

40 milyon vatandaş yeni çipli kimliklere geçiş yaptı
 
Yaklaşık 40 milyon vatandaş yeni çipli kimliklere geçiş yaptı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin kimliklere elektronik sertifika yükleme çalışmasını başlatmasıyla birlikte çipli kimliklerin sağladığı avantajlardan yararlanmanın yolu da açılmış oldu. “Yeni kimlikler ilk olarak sağlık sistemine entegre edilecek” diyen biOnay Kurucu Ortağı Ümit Yaşar Usta, mevcut avuç izi ve parmak damar izi uygulamalarıyla hastaların biyometrik verilerinin kurum merkezinde tutulduğuna ve yurt dışından getirilen bu tarz cihazların yüksek maliyetli olduğuna dikkat çekti.

Yeni kimliklerdeki biyometrik ve kişisel veriler herhangi bir kurum merkezine gönderilmiyor
 
Yeni sistemde kimlik kartında yer alan parmak izleri güvenlikli cihazlar üzerinde doğrulanıyor ve hastaya ait parmak izi gibi biyometrik ve kişisel veriler herhangi bir kurum merkezine gönderilmiyor, kopyalanmıyor veya bir yerlerde saklanmıyor. Ayrıca acil sağlık bilgileri kimliklerin üzerindeki çiplerde tutulabileceği için, vatandaş bir sağlık kuruluşuna başvurduğunda hekimler hastaya ait sağlık bilgilerine tek tıkla ulaşabilecek. Bu da daha kolay ve verimli bir muayene işleminin önünü açacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>