Yeni lityum teknolojisi yeşil dönüşü hızlandırabilir

0

Yeni lityum teknolojisi

Rio Tinto, General Motors ve hatta ABD Enerji Bakanlığı, elektrikli araç pilleri için lityumun üretilme biçiminde devrim yaratabilecek bir dizi yeni teknolojiye büyük yatırımlar yapıyor.

Şimdi bu teknolojilerin sadece ticari ölçekte çalıştıklarını kanıtlamaları gerekiyor. Bunu yaparlarsa, madenciler, genellikle birden fazla futbol sahası büyüklüğünde olan ve yerel topluluklar arasında popüler olmayan açık ocak madenlerinden ve buharlaşma havuzlarından çok daha küçük bir ayak izi ile küresel lityum üretimini artırabilecekler.

Doğrudan lityum çıkarma (DLE) teknolojileri olarak adlandırılan bu teknolojiler, beyaz metali filtreler, membranlar, seramik boncuklar veya tipik olarak küçük bir depoda barındırılabilen diğer ekipmanları kullanarak tuzlu sudan çıkarır. Ancak genellikle bol miktarda içme suyu ve elektrik kullanırlar ve hiçbiri ticari ölçekte çalışmamıştır.

Küresel otomobil üreticileri, madencilik şirketleri ve yatırımcılar, elektrikli araç devrimine güç sağlamak için gereken lityumun büyük kısmını sağlayabileceklerine bahse girerek DLE şirketlerine milyonlarca dolar akıtıyor.

ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm bir enerji konferansında DLE hakkında “Bu çok büyük bir oyun değiştirici. Çok büyük fırsatlar var” dedi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>