Yeni nesil asansörler geliyor!

0

Alman teknoloji firması ThyssenKrupp, gökdelenlerin üzerinde kendi kendine yatay ve düşey olarak hareket edebilen asansörlerin olduğu bir gelecek hayal ediyor. Maglev (manyetik kaldırmalı) trenlerde görülen lineer motor teknolojisini kullanan MULTI asansör sistemleri aynı zamanda türünün kablosuz çalışabilen ilk örneklerinden olacak.

ThyssenKrupp yöneticisi Andreas Schierenbeck, yaptığı bir açıklamada “Bina inşa etme yöntemleri geliştiği için asansör sistemlerinin de yüksek yolcu hacmi bulunan binaların gereksinimlerine uyacak şekilde yeniden ayarlanması gerekiyor” diye konuştu. MULTI yatay hareket etmek için bir motor, dikey hareket etmek için ise başka bir motor kullanıyor. Sistem bir döngü içerisinde saniyede 5 metre hızla hareket eden birden çok kabinden oluşuyor. Kullanıcıların bir kabine erişmesi 15 -30 saniye sürüyor.

Rope-free-elevator

 

Schierenbeck New York City’deki çalışanların toplam 16,6 yılı asansör bekleyerek ve yaklaşık 6 yılı da asansörlerin içinde geçirdiklerini söylüyor. Zaman israfını önlemesinin yanı sıra MULTI sistemleri asansörün kapladığı alanı yüzde 50 oranında düşürebiliyor ve binanın sahip olduğu kullanılabilir alanı yüzde 25 arttırabiliyor. İlk MULTI ünitesinin 2016 yılında test edilmesi planlanıyor. Çığır açıcı bir yenilik olarak ifade edilmesine rağmen ThyssenKrupp bu fikri deneyen ilk şirket değil. Kablosuz kaldıraçlar bir Amerikan şirketi olan MagneMotion tarafından patentlenmiş durumda, Hitachi de çok kabinli bir asansör sistemi geliştiriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>