Yeni nesil çalışanlardan verim almanın yolu

3

Bağımsız, vefasız, tembel, nankör. Tüm bu sıfatlar iş yerlerinde milenyum jenerasyonu çalışanlar için kullanılabiliyor. Fakat sevilseler de sevilmeseler de milenyum jenerasyonu bireyleri şirket sahiplerinin işe alım yapmak için ilk bakmak zorunda kaldığı yetenek havuzunu oluşturuyor. Peki milenyum jenerasyonu çalışanlarınızdan maksimum verimi nasıl alabilirsiniz? Tutkulu olduklarını ama çok az deneyimleri ve neyin nasıl yapılacağı hakkında daha da az bilgileri olduğunu farz edin ve sonra onlara şirketinizde başarılı olabilmeleri için temel şeyleri öğretmeyi planlayın.

Ders 1: Nasıl davranmaları gerektiğini öğretin. Milenyum jenerasyonu genellikle iş yerlerinde kabul edilemeyecek şekillerde davranmakla ünlüdür – kişisel zaman ile iş zamanını birbirine karıştırmak, sonuçlarına dikkat etmeden kısa yolu izlemek ve bilgiyi kullanarak hareket etmek yerine tepkilerle hareket etmek gibi. Fakat bu alışkanlıklarının pek çoğu içinde büyüdükleri dünyadan geliyor. Bağlantı kurmanın Facebook veya Linked-in’deki arkadaşlık sayıları anlamına geldiği ve sınırların “limitleri” ima ettiği için kötü bir kelime olduğu “kalıcı ulaşılabilirlik” kavramı üzerine yetiştirilmişlerdir. Bu tamamen yeni bir işletim sistemi olmasına rağmen çoğu başarılı olmayı gerçekten ister ve neyin kabul edilebilir neyin de kabul edilemez davranış olduğu hakkında temel kuralları belirlerseniz bunları hızlıca öğreneceklerdir. Örnek olarak Metal Mafia’da bu cep telefonlarını kapamak, iş saatleri içinde sosyal medyayı terk etmek ve genel olarak profesyonellik ve kişisellik arasındaki sınırı tam olarak belirlemektir – bir fuarda müşterilerle içki içmek kabul edilebilir ancak sarhoş olmak kabul edilemez veya hastayken izin almak kabul edilebilir, akşamdan kalmayken kabul edilemez gibi.

Millennials_at_work-1

Ders 2: Nasıl düşüneceklerini öğretin. Milenyum jenerasyonu için “Googlelama” yeteneği problem çözme yeteneğine eşdeğerdir. Onlara bir şeyi nasıl yapacaklarını sorduğunuzda “Googlelardım” cevabını alırsınız. Biraz daha derine dalarsanız çoğunlukla neyi “Googlelayacaklarına” dair çok basit fikirleri olduğunu görürsünüz. İlk jenerasyon tamamen internet üzerine yetiştiği için bilginin kolay bir şekilde elde edilebildiğine inanır. Ne yazık ki bilgi sadece birisi onunla ne yapacağını bildiği zaman kıymetlidir. Metal Mafia’da keşfedilmiş ki; milenyum jenerasyonu çalışanlarına işledikleri bilgi hakkında nasıl düşüneceklerini öğretmek bir zorunluluk. Bu büyük şeyler için olduğu kadar küçük şeyler için de önemli. Mesela paketinin kredi kartının faturalandırma adresinden farklı bir adrese kargolanmasını isteyen bir müşteri için yapılması gereken şey hesaba yeni bir adres eklemek değil, yeni adres hakkında sorular sorup tam olarak ne olduğunu öğrenmektir. Müşteri dükkan zincirlerine yeni bir mekan mı eklemiş, dolayısıyla daha çok veya farklı ürünlere mi ihtiyacı var? Müşteri sahte bir ödeme yöntemi mi kullanıyor, dolayısıyla siparişi iptal mi edilmeli? Paketinin farklı bir yere gönderilmesini istemesinin sebebi geçici olarak farklı bir yerde bulunması mı? Kapsamı düşünmek en az veriyi işlemek kadar önemlidir.

SAP Coding Masters

Ders 3: Nasıl davranmaları gerektiği öğretin. Milenyum jenerasyonunun proaktif olmaktan ziyade tepkici olmaya eğilimleri vardır. Teknolojinin “itme” etkisiyle şekillendirildikleri için girdiyi aktif olarak aramak yerine girdinin onlara verilmesine alışmışlardır. Bu durum iş yerinde onların bir şeyler “yapmaktan” ziyade bir şeylerin olacağını “beklemeleri” anlamına gelir ve bu da sonucu büyük ölçüde etkileyebilir zira yeni tedarikçi bulmadan satış sonlandırmaya kadar her şeyin gecikmesi demektir. Metal Mafia’da milenyum jenerasyonuna nihai kararlar almanın her zaman başarıya giden en hızlı yol olduğu öğretiliyor. Örnekler ve problem çözme teknikleri rol yapma yöntemi ile modelleniyor ve böylece milenyum jenerasyonu karşılaşacakları gerçek durumlarda tam olarak nasıl davranmaları gerektiğini öğreniyorlar. Mesela milenyum jenerasyonundan biri kendisine aranacak bir müşteri listesi verildiğinde kapalı olduğu düşündüğü şirketleri aramak için bekleyecek ve sadece artık açıldıklarına kanaat getirdiğinde o şirketleri arayacaktır. Neden yaptığını sorduğunuzda “bunun daha az vakit israf ettiğini” söyleyecektir. Fakat mesaj bırakmak da müşterileri bilgilendirmenin bir yoludur, dolayısıyla mevzubahis şirketi eğer kapalı olsalar bile arayıp onlara mesaj bırakmanın aramadan önce bir gün daha beklemekten daha değerli olduğunu anlatmak gerekir.

Milenyum jenerasyonu önceki jenerasyonlardan farklı olsalar bile takımınızın önemli bir parçası olabilirler – tabii eğer hırslarını yönlendirecek “eski usul” teknikleri öğretmek için zaman harcamaya hevesliyseniz.

Yorumlar

  1. 1 Numaralı dersi vermeye çalışanların canı cehenneme. Ciddi mobbing ve işyeri baskı ortamının takendisi.
    İlk dersin iş ahlakı olması potansiyel ahlaksız yaftasını boynunuza takıyor. Kabul edilemez birşey..
    Kant için normal bir madde belki ama Hegel için cehennemde nar taslarıyla kalın bir duş gibi. :-)

  2. Biraz eğlenceli bir ofis ve bunun yanında ne yaptığını bilen bir eleman olsa yeter. Eğitmek zaman alır. Nasıl davranması gerektiğini bilen bir adam her zaman daha iyidir. Genç de olsa.

  3. Güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık, buna bir ekleme de yapmak istiyorum. Geleceğin çalışanlarını yaratmakta son derece önemli! Dolayısıyla http://geleceknesilogrenme.com/tag/gelecek-nesil-calisanlari yazısına bakmanızı öneririm.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>