Yeni Nesil Haritada Yapay Zeka Dönemi!

0

toyota1
Otonom sürüş sistemlerini desteklemek amacıyla geliştirilen yeni harita sistemi sayesinde, GPS’ten gelen verilerle aracın ön kısmına yerleştirilen kamera bilgilerini harmanlayan yapay zeka teknolojisini araçlarda kullanmaya hazırlanan Toyota, bu sayede sistemi çok daha basite indirgemeyi amaçlıyor. Toplanan verileri, data merkezine gönderip burada otomatik olarak birleştirilmesini ve doğrulanmasını sağlayarak yüksek hassasiyete sahip bir dünya haritasının oluşturulmasını hedefleyen Toyota, bu konuda önemli bir adım attı.

Lazere İhtiyaç Duymuyor
Bu sistem sayesinde, halihazırda otonom sürüş sistemleri üzerinde Ar-Ge çalışmalarını sürdüren şirketlerin geliştirdikleri prototiplerde yer verdikleri 3 boyutlu lazer tarayıcıları ortadan kaldırmayı hedefleyen Toyota, yeni nesil harita okuma sisteminin her araca uygulanabilir olmasını amaçlıyor. Otonom sürüş sistemleri konusunda atılmış önemli adımlardan biri olarak görülen bu sistem, lazer tabanlı sistemlerindeki anlık görüntü tarama, işleme, doğrulama gibi yüksek enerji ve zaman kaybına neden olan süreçleri de ortadan kaldırıyor.

2020’de Yollarda Olacak
Her ne kadar Toyota’nın geliştirmiş olduğu bu sistem şimdilik yüksek yanılma olasılığına sahipmiş gibi görünse de, aynı sistemi kullanan araçların topladıkları verilerin artması ile bu konuda kusursuza yakın netlikte veriye erişmenin mümkün olabileceği iddia ediliyor. Ayrıca sistemin düz yoldaki en yüksek hata payının şu anda yaklaşık 5 santimetre olduğu belirtiliyor. Toyota 2020 yılından itibaren seri üretim modellerine bu sistemi entegre etmeyi hedefliyor.

 

Kaynak: ShiftDelete.Net

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>