Yeni nesil yazarkasaPOS cihazı iDE280 hazır

0

posTürkiye’nin ilk EFTPOS özellikli IP tabanlı masaüstü yeni nesil yazarkasası “Ingenico iDE280” Gelir idaresi tarafından onaylandı

Uçtan uca ödeme konusunda dünyanın ve Türkiye’nin lider şirketi Ingenico Group’un Türkiye pazarı için Türk mühendisleri tarafından masaüstü kullanıma uygun olarak tasarlanan ve bir süredir onay bekleyen yeni nesil yazarkasaPOS cihazı iDE280’e Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından onay verildi. iDE280 YazarkasaPOS’un satışına Pavo bayileri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla Kasım ayı içerisinde başlanacak.

Ingenico Group’un onaylı seyyar cihazı iWE280’den sonra geliştirdiği yeni nesil IP tabanlı masaüstü Yazarkasa POS cihazı iDE280 Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan onay aldı. Yeni nesil seyyar yazarkasanın masaüstü versiyonu olan iDE280, yazarkasa ve EFTPOS’u aynı cihazda birleştirdi.

Yeni yasaya göre mükelleflerin yeni nesil IP tabanlı masaüstü yazarkasa cihazına geçiş için son tarih 31 Aralık 2015. Bu tarihten sonra işyerlerindeki banka EFTPOS’ları yeni nesil masaüstü yazarkasa ile güvenli bağlantı olmadan çalışamayacak. Veya eski yazarkasalar, üzerinde POS özelliği olan, yeni nesil yazarkasaPOS’lar ile değiştirilecek. Buradan yola çıkarak bütünleşik bir cihaz tasarlayan Ingenico Group, iDE280 modeli ile temassız ödeme de dahil tüm kartlı ödeme türlerini, özel uygulamaların kolay kullanabileceği geniş ve dokunmatik ekrana sahip yeni nesil yazarkasa özellikleriyle buluşturmuş oldu.

Yeni yasanın önemli bir uygulama olacağını belirten Ingenico Group’un Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Alpay Sidal, uçtan uca ödeme konusunda dünyanın ve Türkiye’nin lider şirketi olarak vergi mükellefleri için en ideal makineyi yine iş ortakları Pavo ile birlikte geliştirdiklerini söyledi. Ingenico tarafından Türkiye pazarı için özel olarak sıfırdan tasarlanan iDE280 yeni nesil yazarkasaPOS’un pek çok özelliği bünyesinde barındırdığını ve olası operasyonel sıkıntıları ortadan kaldıracağını ifade eden Sidal, şöyle konuştu:“Şu anda sahada bankalar tarafından işyerlerine sağlanan EFTPOS’ların çoğu 4 yıl ve üzerinde kullanımda olduğu için PCI güvenlik seviyeleri versiyon 2 ve bu cihazlar temassız ödeme kabul edemiyor. Bu sebeple mevcut EFTPOS’ların kullanım ömürlerinin fazla olmayacağını ve yeni yatırımlarla bu eski cihazların yenilenmesi gerekeceğini, bunun ek yatırımlara sebep olacağını düşünüyoruz. Bu sebeple ödeme sistemi ile bütünleşik olan yeni nesil IP tabanlı sabit yazarkasa cihazımız iDE280’i, dünyada en üst güvenlik seviyesi olan PCI 4 sertifikasına sahip olarak, üzerinde temassız ödemesi dahil tüm ödeme türlerini destekleyecek şekilde ve tüm banka uygulamaları, taksit, puan gibi sadakat özellikleri de dahil olmak üzere piyasaya sunuyoruz. Ayrıca elektrik kesintisi için pil, stok yönetimi için barkod okuyucu ve müşteriye kolaylık için şifre klavyesi de opsiyonel olarak sunuluyor. Böylece işyerleri kendi kullanımına uygun konfigürasyonu kendisi yapabilecek.”

Tebliğe göre tercih edilmesi durumunda banka EFTPOS’larının yeni nesil yazarkasalarla özel bir iletişim protokolü ve fiziksel bir kablo ile bağlı olmak zorunda olduğunu hatırlatan Sidal,: “İşyerlerindeki çoklu EFTPOS’ların kullanımı yeni yasayla bitiyor. Kanuna göre artık 1 yazarkasa’ya sadece 1 adet EFTPOS bağlanabilecek. Bu durumda ödeme sistemi bütünleşik ÖKC almayan ve birden fazla banka ile çalışmak isteyen işyerleri, birden fazla EFTPOS bağlamak için aynı sayıda yeni nesil yazarkasa satın almak durumunda. Oysa bütünleşik yapıya sahip iDE280, tüm banka uygulamalarını destekliyor. Yani tek cihazla ortak POS mümkün. Böylece banka yönlendirmesi cihazdan otomatik olarak yapılıyor. Yazarkasa ve POS’un kablo ile bağlı olması durumunda, yazarkasa işyerine, EFTPOS ise bankaya ait oluyor. Ancak sistemin çalıştırılma sorumluluğu yazarkasa firmasına ait ve “Hangi kart hangi bankanın POS’undan çekilmeli, hangi banka POS’una yazarkasa takılmalı? diğer bankalar ne olmalı?” gibi takip, karar ve operasyon gerektiren durumlar sözkonusu oluyor. Bu yapının karmaşık ve kolay yürütülemez olduğunu düşünüyoruz. Oysa iDE280 bütünleşik yapısı ile kesintisiz bir hizmet sağlıyor. Ingenico olarak ürünlerimiz için olası sorunlarda işyerleri için tek iletişim noktasıyız. Mükelleflerin çağrı merkezimizden bize ulaşmaları yeterli. Sloganımız aynı; ‘Tasa değil Yazarkasa satıyoruz’” diye konuştu.

iDE280 yeni nesil yazarkasaPOS tüm ödeme türlerini destekliyor

Renkli dokunmatık ekrana sahip iDE280, esnaf için kullanım kolaylığı sağlıyor. İş yeri sahibi, kısım tuşlarını kendi kullanımına uygun olarak adlandırabiliyor. Böylece hızlı işlem yapabiliyor.

iDE280 nakit, manyetik, akıllı kart ve temassız tüm ödeme türlerini destekliyor. Kredi kartı ödemelerinde şifre girişi iDE280 üzerinden yapılabildiği gibi, 2 metrelik uzatma kablosu ile opsiyonel olarak satılacak harici PINPAD üzerinden de yapılabiliyor. Ayrıca dayanıklı kapasitif ekran uzun süreli kullanım sağlıyor.

Taksit ve puan kazandırma özellikleriyle tüm banka uygulamalarına hazır olan iDE280, yazarkasa ve POS özelliklerini yeni nesilde birleştiren şık bir tasarıma sahip. Ethernet ve GPRS ile kesintisiz iletişime de olanak veren iDE280, opsiyonel olarak satılan pil modülü ile elektrik kesintilerinde dahi çalışma imkânı sunuyor. 100.000 PLU yönetebilen iDE280, barkod, yazıcı ve PC bağlantıları için de 4 ayrı porta sahip. Kupon, yemek kartı, çek, döviz gibi GİB onaylı tüm uygulamalar da İDE280 üzerinde çalışıyor. Opsiyonel satılan para çekmecesi de bulunan iDE280’in , 15 yıl kapasiteli mali hafıza ve 3 milyon satır kapasiteli EKÜ’sü bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>