Yeni neslin arzu nesnesi telefonlar oldu

0

Michigan Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, 20-24 yaş aralığındaki gençlerin sahip olmak istediği en önemli nesne, telefonlar oldu.

1983 yılında 20-24 yaş aralığındaki gençlerin %90’ı otomobil ehliyetine sahipken, gençlerin en önemli arzu nesnesi, otomobil sahibi olmak olarak dikkat çekiyordu. Ancak bugün 20-24 yaş aralığındaki gençlerin sadece %75’i ehliyete sahip görünüyorlar.

16 yaşında ehliyet oranı düştü

ABD ehliyet yaşı 16 ve bugün 16 yaşında ehliyet sahibi olanların oranı, 1983 yılında 16 yaşında ehliyet sahibi olanların yarısı kadar. Diğer bir deyişle gençler artık otomobil kullanmayı ve otomobil sahibi olmayı “çekici” bulmuyorlar.

Gençlerin otomobil kullanmaya ilgi göstermemesinin nedeni, başka detaylara meşgul olmaları ve otomobil sahibi olmayı ulaşım ihtiyacı için çok sayıda gereksiz maliyetlere katlanmak olarak görmeleri.

Analizlere göre, cep telefonu ile gençlerin bulundukları lokasyona çok hızlı bir şekilde araç çağırabilmeleri, bu “özel şöförlü” araçla diledikleri gibi seyahat edebilmeleri ve otopark, vergi, benzin, tamirat gibi detaylarla uğraşmadan ulaşım ihtiyaçlarını çok küçük bir maliyetle karşılayabilmeleri, gençlerin otomobil sahibi olma ihtiyacını ortadan kaldırmış görünüyor.

Otomobilin yerine ise, daha güçlü, daha yetenekli, daha iyi kameraya sahip, daha hızlı internet bağlantısı olan, daha büyük ekranlı bir telefon sahibi olmanın önem kazandığı anlaşılıyor zira gençler artık dünyaya telefonları üzerinden ulaşıyor. Sosyal ilişkilerini, alışverişlerini, yemek siparişlerini, romantik ilişkilerini cep telefonu üzerinden yürütüyorlar. Bu nedenle, telefon artık otomobilden önemli.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>