Yeni video formatları geliyor

0

Video, dijital dünyanın şüphesiz yeni yıldızı. Facebook, Youtube, Instagram, Vine, Periscope gibi uygulamalar video ile takipçilerine, müşterilerine ulaşmak isteyen firmaların yayınları ile dolup taşıyor.

Ancak video söz konusu olduğunda farklı formatların yarattığı karmaşa, sayısız kodeki bilgisayarınıza hatta mobil cihazlarınıza kurmanızı gerekli kılabiliyor. Çoğu zaman ise bir video uygulamasından aldığınız videoyu başka bir uygulamaya tanıtmak için arada konverter uygulamaları ile format dönüştürmesi işlemiyle uğraşmak zorunda kalabiliyorsunuz ki bu çok zahmetli, çok fazla işlem gücü isteyen ve çoğunlukla da uzmanlık isteyen bir süreç zira dönüştürme işlemi sırasında doğru parametreleri uygulamadığınızda, elinize geçen video kalitesini kaybetmiş, sesi ve görüntüsü çöpe dönüşmüş bir dosya kalıntısı olabiliyor.

Amazon, Cisco, Google, Intel, Microsoft, Mozilla ve Netflix şimdi bu karmaşaya son vermek için açık kaynak kodlu, ücretsiz ve hızlı yeni video formatları oluşturmak için harekete geçtiler. Projenin açık kaynak kodlu olması önemli çünkü video işleme yazılımları, Youtube, Periscope veya diğer video uygulamaları, artık sayısını bile unuttuğumuz farklı video formatlarını oynatmak, işlemek, dönüştürmek için söz konusu formatların telif hakkı sahiplerine büyük paralar ödüyorlar.

Yeni format için oluşturulan organizasyona Alliance for Open Media ismi verildi. Yeni formatın tüm cihazlarda sorunsuzca oynatılması ve elbette ücretsiz olması hedefleniyor. Aslında yeni girişimin heedfinde, MPEG grubu yer alıyor. Bu grubun elinde çok sayıda video formatının lisansı bulunuyor ve video paylaşım endüstrisinden parayı “hortumla” çekiyorlar.

Ancak bu girişimin ne kadar başarılı olacağı da büyük bir soru işareti zira ne zaman yeni bir video formatı için çalışma başlasa, hedef her zaman “format karmaşasına son verip, herkes için tek bir format” ortaya çıkarmak oluyor. Böyle böyle, yıllar içinde yüzlerce video formatımız oldu. Üstelik, Alliance for Open Media grubunun içinde Apple’ın bulunmaması, çok büyük bir kitlenin bu formata erişimde kısıt yaşaması anlamına gelebilir. Elbette Apple da zaman içinde telif ödemekten sıkılıp açık kaynak kodlu ve ücretsiz bu formatı desteklemeye karar verirse, oyunda dengeler bir anda değişebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>