Yeni Zelanda elektrikli araç kullanımını zorunlu hale getirecek

0

Yeni Zelanda elektrikli araç

Yeni Zelanda elektrikli araç kullanımını devlet kurumları için zorunlu hale getirecek. 2025 yılı itibariyle devlet kurumları sadece elektrikli araç kullanabilecek.

Yeni Zelanda elektrikli araç stratejisini genişletiyor

Gelişmiş ülkeler karbon nötr olma stratejilerini belirlerken, Yeni Zelanda 2050 yılında karbon nötr olmayı planladığını duyurmuştu. Yeni Zelanda bu stratejisini ilk olarak devlet kurumları için genişletecek.

İlk etapta kamu sektöründe karbon nötr olmayı hedefleyen Yeni Zelanda, tüm kamu sektörünün 2025 yılı itibariyle karbon nötr hale gelmesini planlıyor. Yeni Zelanda başbakanı Ardern, tüm kamu binaları için yeşil standardı zorunlu hale getirirken, devlet kurumundaki tüm araçların elektrikli hale geleceğini söyledi.

Ayrıca Yeni Zelanda açıklarında petrol ve gaz için yapılan keşiflerin de askıya alındığı duyuruldu. Ardern, iklim değişikliğine karşı harekete geçmezlerse kara sularına karşı acil durumları sürekli kıyılarında göreceklerini söylüyor.

Yeni Zelanda 2019 yılında açıkladığı hedefle, 2050 itibariyle karbon sıfır hale geleceğini duyurmuştu. Bununla birlikte 2035 yılında tamamen yeşil enerji kullanacağını da söylemişti. Yeni Zelanda, 2025 itibariyle ise kamu araçlarını elektrikli hale getirecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>